EN İYİ 10 BİYOGRAFİ & OTOBİYOGRAFİ KİTABI

Yaşama, yarına yani geleceğe dair hayallerinizi gerçekleştirmek için ilham ve motivasyon arıyorsanız biyografi & otobiyografi kitapları tam size göredir. Bu eserleri okumak, başarı hikayelerini bilmek, insanı her zaman umutlu hale getirir. Ve bu Biyografi & Otobiyografi edebiyat türü bir hayli insanlar üzerinde etkilidir. Günümüzde, yaşamın temeline bakıldığında insan yer alıyor. Sesli Kitap Arşivi ailesi olarak biz de sizlere bazı hayat hikayelerinin yer aldığı En İyi 10 Biyografi & Otobiyografi Kitabı listesi sunmak istedik.

Bazıları gerçek bir kahraman, bazıları büyük öncü…

Düşünceleri milyonları etkilemiş, dünyanın gelişimine değişimine öncülük bile etmiştir. Detaylı işleyişler, değerler ve etkileyici anlatımların yer aldığı kitapları sizlere sunuyoruz. Ve biliyoruz ki kötü bir gerçek en iyi kurgudan iyidir. İşte yeryüzüne önemli izler bırakmış, 10 kişinin biyografi & otobiyografisi.

Helen Keller – Her Şey Su İle Başladı

Helen Keller, 1880-1968 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir pedagogdur. Onu diğer pedagoglardan farklı kılan şey neredeyse doğuştan diyebileceğimiz kör, sağır ve dilsiz olmasıydı. O, insan beyninin gücünün de canlı bir örneği. Yaşamının ilk on dokuz ayında zihninde yer etmiş tek bir sözcükten, “su” sözcüğünden yola çıkarak başardığı her şey (İngilizce, Almanca, Fransızca, Latince ve Rusça konuşabiliyordu) beynin, kullanıldığı taktirde ne olağanüstü kapasitesi olduğunu gösteren bir mucizenin ifadesi.

Yazar: Helen Keller
Yayınevi: Kuraldışı Yayınları

Bakan körler, işiten sağırlar ve konuşan dilsizlerle dolu olan bir dünyada o gören bir kör, duyan bir sağır ve kendini ifade edebilen bir dilsizdi. Helen Keller, yaşamı parmak uçlarıyla keşfetti…

Azmiyle, yaptıklarıyla ve yarattıklarıyla milyonlarca insan için esin kaynağı ve başarı örneği oldu. Onun hayat hikâyesini okuduğunuzda, “zor” yaşamınızı kolaylaştırma gücünün kendinizde olduğunu da keşfedeceksiniz. Tıpkı Helen Keller gibi.

(Tanıtım Bülteninden)

Walter Isaacson – Steve Jobs

Teknoloji devi Apple’ın kuruluş hikayesini öğrenmeye hazır mısınız? Steve Jobs’ın baştan sona hayatının anlatıldığı bu eser, usta yazar Walter Isaacson tarafından kaleme alınıyor. Bu zamana değin Benjamin Franklin ve Albert Einstein gibi ustaların biyografilerini okuyucu ile buluşturan yazar, bu defa teknoloji devinin yaratıcısı Steve Jobs’ı tüm bilinmeyen yönleri ile ele alıyor. Nasıl bir hayat yaşadığı, karakteri, Apple’ı kurmaya ne zaman ve nasıl karar verdiği ve hastalıkla yüzleşme süreçlerinin anlatıldığı bu kitap ile Steve Jobs’ın hayatında keşfe çıkmaya hazır olun!

Yazar: Walter Isaacson
Çevirmen: Dost Körpe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

Kitabın başlarında Steve Jobs’ın gençliği ve çocukluğuna dair bilinmeyenleri bizi karşılar. Öyle ki Jobs, ailesi tarafından başka bir aileye evlatlık olarak verilmiştir. Ancak evlatlık edinen aile öylesine iyidir ki Jobs onlara fazlasıyla değer vermektedir ve her istediğini de yaptırmaktadır. Kendisinin deyimiyle beşeri bilime önem verse de aslında bir yandan teknolojiye hep merak duyduğunu dile getirmektedir. Daha o dönemlerde arkadaşlarıyla birlikte teknoloji üzerine çalışmalar yapması da bunu kanıtlar niteliktedir.

“Apple” ile Başlayan Bir Başarı Öyküsü

Öte yandan Steve oldukça hırslı, sinirli ve bir o kadar da tuttuğunu koparan bir karakterdir. Çalışma hayatına da yansıyan bu agresif ve huysuz tutumları, Jobs’ın kurucusu olduğu Apple’dan kovulmasına neden olacaktır. Bu sırada Pixar şirketinde çalışmaya başlayan Jobs, göstermiş olduğu müthiş zekası ve çalışkanlığı ile Pixar’ı günümüzün dev animasyon şirketi yapacaktır.

Diğer taraftan gözbebeği Apple’ın batma noktasına geldiğini duyan Jobs, kendisine yeniden Apple’da çalışma teklifi gelince başa geçer. Böylece “itunes”, “iPod”, “iPad” ve “iPhoneun tasarlanmasıyla birlikte Apple’ın şahlanış dönemi başlar. Apple’da başlayan bu yeni ve ikinci dönem, Steve Jobs’ı da pek çok anlamda değiştirecektir. Evliliğine şahit olacağımız Jobs, bir süre sonra kanser kendisine konulan kanser teşhisi ile yüzleşecektir. Ölümüne değin hastalıkla mücadelesi, gün be gün ele alınacaktır.

(Tanıtım Bülteninden)

Peter Ackroyd – Alfred Hitchcook

Alfred Hitchcock, garip bir çocukluk geçirdi. Yatak odasını terk etmekten korkarken, Avrupa boyunca hayali bir rota çizmek için demiryolu tarifelerini kullanarak büyük yolculuklar planladı. Poe’nun eserlerindeki ürkütücü tavırdan etkilendi.

Yazar: Peter Ackroyd
Çevirmen: Mehmet Gürsel
Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Peki karanlık bir dehaya sahip bu ilginç figür nasıl oldu da 20. yüzyılın en saygın film yönetmenlerinden biri oldu? Peter Ackyord, uzaktaki bir köşede yönetmen koltuğunda oturan Hitchcock’un korkularını, güvensizliklerini, takıntılarını ve ilginç çalışma yöntemlerini inceliyor. Onun tarzından umutsuzluğa kapılan Grace Kelly, Cary Grant, James Stewart, Ingrid Bergman ve Tippi Hedren gibi ikonik film yıldızlarının da minyatür bir portresini veriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Ashlee Vance – Elon Musk-Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

Bu kitap; 1971 doğumlu genç bir girişimcinin şirketleri ile dünyadaki otomotiv, uzay-havacılık ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasının sıra dışı hikâyesidir. Elon Musk, X.com ve PayPal’in kurucularındandır ve sonraki dönemde Tesla ile sadece elektrikle giden 600 km menzilli ve 100km/sa hıza sadece 2,3 saniyede çıkan muhteşem otomobiller üretmiştir. SpaceX ile uzay taşımacılığının maliyetlerini çok büyük oranda düşürerek dünya devlerine meydan okumuş ve yakın gelecekte Mars’a insan yollayabilecek en muhtemel şirketi yaratmıştır. Ayrıca ABD’deki en büyük güneş enerjisi şirketi SolarCity’nin en büyük ortağı ve başkanıdır.

Yazar: Ashlee Vance
Çevirmen: Ali Atav
Yayınevi: Buzdağı Yayınevi

Ashlee Vance, 300’e yakın insanla konuşarak ve Elon Musk ile 30 saatten fazla birebir görüşme yaparak bu çarpıcı ve ilham verici hayat hikâyesini okurlarla buluşturuyor. Hayatını, dünyayı fosil yakıtlara mahkûm olmaktan kurtarmaya adayan Elon Musk’ın önüne çıkan engeller, büyük başarıları ve yaşadıkları daha iyi bir geleceğin hayalini kuran girişimci, mühendis, siyasetçi, eğitimci ve gençler için motivasyon kaynağı olacaktır.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.