SUN TZU – SAVAŞ SANATI

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Esrarengiz bir Çinli savaşçı – filozof tarafından günümüzden iki bin yıl önce yazılan Savaş Sanatı belki de dünyanın en etkili ve saygın strateji kitabıdır. Nitekim yazıldığı tarihden bugüne askeri önderler ve stratejistlerce olduğu kadar, Asya kıtasında, çağdaş politikacılar ve yöneticiler tarafından da hala aynı şevkle okunup incelenmektedir.

Feodal kültürden, adeta bir gecede, tüzel kültüre geçiveren Japonya’da Savaş Sanatı’nın günümüzdeki öğrencileri bu klasiğin stratejilerini çağdaş politika ve iş dünyasına aynı özenle uygulamaya devam ediyorlar. Hatta kimilerince Japonya’nın savaş sonrası yükselişinin temelinde Sun Tzu’nun sürekli olarak vurguladığı şu ilke yatıyor:

Savaşmadan kazanmak en iyisidir…

Savaş Sanatı

Sun Tzu tarafından yazılan ünlü askeri inceleme, “Savaş Sanatı”, çatışmaları yönetmek ve savaş kazanmak için bir savaş felsefesini tasvir ediyor. Bazı modern filozoflar, yazarın yazılarının yanı sıra, Li Quan ve Du Mu gibi daha sonraki askeri filozofların açıklamalarını ve açıklamalarını da içerdiğine inanmaktadır. Bu başyapıt, ilk yayınından bu yana uluslararası çevrilmiş ve dağıtılmıştır ve genellikle generaller ve teorisyenler tarafından sevk edilmiş ve kullanılmıştır. Metnin tamamlanmasıyla ilgili çok sayıda teori var, ancak Savaş Sanatının en azından erken Han hanedanından oluştuğu arkeolojik olarak kanıtlandı. Tamamlanma tarihinin doğru tarihini tahmin etmek neredeyse imkansız olduğundan, eserin yazar (lar) ına ve tamamlanma tarihine ilişkin farklı teoriler asla çözülmeyecektir. MÖ 2. yüzyılda Çin’in birleşmesinden önce hayatta kalan altı büyük eserden biriydi.

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar Açıklaması

Sun Tzu, eski Çin askeri askeri strateji “Savaş Sanatı” kitabını yazdığına inanılan eski bir Çin askeri generali, stratejisti ve filozofuydu. Efsaneleri ve etkili “Savaş Sanatı” sayesinde Sun Tzu, Çin ve Asya tarihi ve kültürü üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Kitap, Batı Topluluğunun pratik kullanımını gördüğü 19. ve 20. yüzyıllarda büyük popülerlik kazandı. Bu çalışma hem Asya hem de Batı kültürü ve siyaseti üzerindeki etkisini devam ettirmiştir.

Sun Tzu’nun özgünlüğü hala tartışma konusudur, ancak geleneksel Çin hesapları onu Wu’nun Kral Helü yönetiminde askeri bir general olduğu Çin’in İlkbahar ve Sonbahar Dönemi’ne (MÖ 722-481) yerleştirir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.