UYUMAYI SEVEMEYEN EFE
(ÇOCUKLAR İÇİN MASAL)

Seslendiren: Gizemli Masallar Ülkesi

Sesli Masal Özeti

Efe geceleri uyumayı sevmiyordu. “Uyumak istemiyorum anneciğim!” diyordu. Annesi, “Neden uyumak istemiyorsun?” diye sorduğunda, “Çünkü ben baykuşlar gibi geceleri oturmak istiyorum.” dedi.“Ya da kirpiler gibi geceleri bahçemizde gezmek.” “Vazgeçtim, vazgeçtim… Rakunlar gibi geceleri ağaçlara tırmanmak istiyorum.”Efe biraz düşündü, düşündü.Fikrini yine değiştirdi:“Hayır… Hayır…”Tilkiler gibi geceleri koşturmak istiyorum.” diyerek odasının içinde koşturmaya başladı.Annesi “Ama sen ne baykuş ne kirpi ne rakun ne de tilkisin Efeciğim.” dedi.“Bu yüzden uyuman gerekli.” diye ekledi.Annesi Efe’yi yatağına yatırıp odadan çıktı Efe, oyuncaklarını yatağının yanına taşıdı. Onlarla oynamaya başladı.Uykusu iyice gelmişti ama uyumak istemiyordu.

Efe gece boyunca oyuncaklarıyla oynadı. Ama Efe o kadar derin uyuyordu ki gözlerini açamadı. Artık güneş doğmak üzereydi ve yorgunluktan uyuyakaldı.Kuzeni Gülşah sabah Efe’yi görmeye geldi. “Haydi Efe uyan ben geldim, uyan artık uykucu, kalk oyun oynayalım!” dedi.Ama Efe o kadar derin uyuyordu ki gözlerini açamadı.Öğle vakti ise dedesi Efe’yi görmeye geldi. “Haydi Efe uyan bakalım, öğle oldu. Hava da çok güzel. Kalk seninle parka gidelim.” dedi.

Ama Efe o kadar derin uyuyordu ki ona da gözlerini açamadı.İkindi vakti anneannesi Efe’yi görmeye geldi. Mis gibi kurabiyeler pişirmişti. “Haydi Efe uyan artık, sana kurabiye getirdim.”dedi. Ama Efe o kadar derin uyuyordu ki gözlerini açamadı. Geceyi uykusuz geçirdiği için Efe ancak akşam uyanabildi. Annesi Efe’ye gün boyunca Gülşah’ın, dedesinin ve anneannesinin onu uyandırmaya çalıştığını söyledi. Efe kuzenini, dedesini ve anneannesini göremediği için üzüldü.Gündüzleri oyun oynamak, sevdiklerimi görmek daha iyi diye düşündü. Köşesinde uyumaya hazırlanan köpeği Kırpık’ın yanına gidip sarıldı.“Artık geceleri senin gibi uyuyup dinleneceğim Kırpık.” dedi.Kırpık da onaylar gibi hav hav diyerek Efe’ye cevap verdi. Efe o günden sonra hep zamanında uyudu.“İyi geceler Efeeee!”

Sesli Kitap Arşivi – Çocuklar İçin Masallar

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız