WİLHELM REİCH
DİNLE KÜÇÜK ADAM

Wilhelm Reich – Dinle Küçük Adam Sesli Kitap Dinle İndir mp3 Sesli Kitap Arşivi

Sesli Kitap Açıklaması

Wilhelm Reich, Dinle Küçük Adam kitabında “Ben kimim ki, kendi fikrim olsun?” diyor. Psikiyatrist ve hatta psikanalist. Geleceğin kurtarıcısı… Aslında Dinle Küçük Adam eseri, dünya liderlerine ve de yurttaşlarına yazılmış adeta bir mektup. Öğütlerle, öz eleştirilerle. İnsanlara tutulmuş en özel aynalardan birisi. Seyirci olarak dünyaya bakmadan, birebir hayatın içine dalmak için okunması, sesli kitap olarak dinlenmesi gereken bir eser. Buraya kadar yazılanlar sanki kişisel gelişim kitabı gibi görünse de büyük bir her türlü dış etkiden bağımsız olarak insanın kendi iradesine karar verebileceği bir kitap. Dinle Küçük Adam’la sıfatları bir kenara bırakıp, içe ineceksin. Seni kimsenin yönlendirmesine izin vermeyecek, kendi aklını kullanabilecek kadar insana dönüştürmek isteyecektir. Çevrendekilerin bir gömlek gibi tişört gibi sürekli fikir değiştirdiğini göreceksin. Onların peşinden gitmemen gerektiğini ve kendi özgürlüğünde bir yön bulabileceğin anlatılıyor.

Sesli Kitap kısa kısa
– “Seni sürüden ayırsa bile, yüreğinden gelen sesi dinle.”
– “Boks maçı yerine kitapçıya git, eğlence merkezlerine gitmek yerine uzak ülkelere seyahat et. Doğayı düzeltmeye çalışma, onu kavramayı ve korumayı öğren…”
– “Konuşma ve eleştirme özgürlüğüyle, gevezelik ve adi şakaları birbirine karıştırıyorsun.”
– “Dünyada kim olduğuma yalnızca kendim karar veririm, başkası değil.”

Yazar Açıklaması ( Kısa Biyografi )

Wilhelm Reich 1897 yılında doğup, 1957’de hayatını kaybetmiştir. Avusturyalı psikiyatrist ve psikanalisttir. Freud’un psikanalizine, yeni bir yaklaşım yaratmıştır. Terapide bugün “Reichian Psikoterapisi” olarak kabul gören tedavi yöntemi bile vardır. Otoriter ve sahiplenici Yahudi kökenli çiftçi Leon Reich ile Cäcilie Roniger’ın oğlu olarak kuzeybatı Ukrayna’da doğdu. Aile, doğumundan kısa bir süre sonra, babasının bir çiftlik kiraladığı Bokovina’da bir köy olan Jujinetz’e taşındı. Reich 13 yaşına kadar özel öğretmenler tarafından eğitildi.

14 yaşında annesinin intihar ettiğini gördü. 1914’te ise babasının ölümünden sonra Reich ve kardeşi Robert çiftlikte çalışmaya devam etti. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte, orduya katıldığı ve İtalyan cephesinde hizmet verdiği Viyana’ya taşındı. 1918’de savaşın sona ermesiyle Reich, Viyana’ya döndü ve Tıp Fakültesine girdi.

1919’da kendisini psikanalize adamaya başladı. 1920’de Uluslararası Psikanaliz Derneği’ne katıldı. 1921’de Freud’un Viyana Psikanaliz Kliniği’ne sevk ettiği hastalara bakmaya başladı. Aynı yıl üniversiteden meslektaşı Annie Pink ile evlendi. 1922’de mezun olduktan sonra J. Von Wagner-Jauregg ile nöropsikiyatri alanında uzmanlaştı. Aynı yıl, Freud’un desteğiyle, psikanalitik yaklaşımı araştırmak ve geliştirmek amacıyla Viyana Psikanalitik Teknik Semineri’ni oluşturdu. 1923’te Revista de Sexologia’da “Dürtülerin Enerjisi Üzerine” adlı eserini yayınladı.

Aynı yıl Avusturya Komünist Partisi’ne katıldı. 1924’te yüksek lisans eğitimini tamamladı ve Viyana Psikanaliz Derneği’ne katıldı. Paul Schilder ile birlikte Nörolojik ve Psikiyatri Üniversitesinde ruhsal bozukluğu olan hastaları tedavi etmeye başladı. Aynı yıl, eski enerji kavramlarına yeni bir temel sağlayan, onların Freud’un kurduğu libido ve psişik enerji kavramlarıyla ilişkilendirilmesine olanak tanıyan ve cinsellikle ilişkilerini gösteren “orgonik enerji” üzerine bir sergi sundu. 3 Kasım 1957’de Lewisburg, Pensilvanya, ABD’de vefat etti.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız