YANLIŞ NUMARA
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, “Yanlış Numara” Orhan, yağmurlu bir günde girdiği kafede tesadüf eseri yıllar önce ayrıldığı sevgilisi Olcay ile karşılaşır. Acil bir işi olduğu için ayrılması gereken Olcay, kendisini araması için telefon numarasını Orhan’a verir. Orhan yanında kağıt olmadığı için numarayı eline yazmak zorunda kalır. Kafeye geri döndüğünde eline yazdığı telefon numarasının son rakamının yağmurdan ıslanıp silindiğini görür. Orhan, Olcay’ın numarasını bulmak için elindeki numaranın son rakamını sıra ile deneyerek farklı numaraları aramaya başlar. Artık işi şansa kalmıştır. Tesadüf budur ki yağmurda sığındığı kafenin adı da Şans Kafe dir.

Yapım: TRT
Tür: Gizem, Doğaüstü, Aşk, Duygusal
Menşei: Yerli
Yazan & Yöneten: Levent Tülek
Yapımcı: Uğur Pirpir
Efektör: Korkmaz Çakar

Seslendirme

Orhan: Osman Wöber
Olcay: Müdrike Coşansu
Garson: Ali Düşenkalkar
Lale: Devrim Atmaca
Pervin: Suna Selen
Suat: Turgay Kantürk
Canan: Pelinsu Pir
Çocuk: Burcu Salihoğlu
Baba: Nuri Karadeniz
Palyaço: Faruk Üstün

Radyo Tiyatrosu

Radyo Tiyatrosu, kategorisi Sesli Kitap Arşivi’nde nostaljiyi yeniden yaşatıyor. Görsellik olmadan sesli oynanan onlarca oyunu radyo programı türünde bulabilirsiniz. Radyo Tiyatrosu, geçmişteki iletişim teknolojilerinin kısıtlı olduğu dönemde ortaya çıkmıştı. Türkiye’de bu tür ilk olarak neredeyse dünya ile birlikte 1940’larda hayata geçirilmiştir.

Bu kategori, Sesli Kitap eserlerinin yanında ses efektleriyle birlikte dinleyiciye tiyatro hissi vermektedir. En önemlisi profesyonel kayıtlar yıllarca usta isimlerin sesleriyle canlandırılmıştır. Dönemin radyo yayıncılığına yeni bir soluk getirdiği aşikârdır. İlk olarak kaydetme imkânı bulunmayan eserler, dinleyiciye direk canlı olarak birebir sunuluyordu. Bu ses performansı o kadar çok tutuldu ki dönemin film yıldızları seslendirmeleri gerçekleştirdi. Bu nedenle tek perdelik program, kısa skeçlere ve arkası yarın türüne kadar uzandı. Radyo Tiyatrosu uzun süre popüler konumda kendini sevdirmeyi başardı.

Sesli tiyatro kültürel, siyasi ve klasik kaynak eserler yıllarca dinleyiciye aktarıldı. Sesli Kitap web sayfasında da yüzlercesine ulaşabilirsiniz. Ücretsiz ve kayıt olmadan dinleyeceğiniz eserler sürekli güncellenmektedir. Radyo tiyatrosu özellikle son yıllarda Türkiye’de kendini benimsetmiştir. Geçmişteki unutulmuşluğu tiyatroları Sesli Kitap Arşivi olarak size sunmaktayız. Bunun dışında sevilen bu edebi tür radyodan internete geçilmesiyle adeta nefes aldı.

Sesli kitap kategorisinde kendi dinleyici profilini oluşturmuştur. En önemlisi eski bantların restore edilmiş sesleriyle yeni kayıtlardan farkları kalmadı. Biz de gönüllülük esasıyla kendi payımıza düşeni yapmak istedik. Özellikle internetin olduğu her yerde istenildiği zaman dinlenmesiyle avantajlı bir konuma geldi. Zamanında, Arkası Yarın programının TRT’nin en çok dinlenen 5’nci programı olduğunu hatırlatalım. Bunun dışında çok tutulunca Mikrofonda Tiyatro adında ikinci bir program bile yapıldı. Geçmişten evlerimize aldığımız radyo tiyatrosu şimdi Sesli Kitap Arşivi’nde. Üstelik ücretsiz ve kayıt olmadan. Yüzlerce kaliteli ve nitelikli esere ulaşmak artık çok kolay. İyi dinlemeler.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.