YAŞAR KEMAL – AĞRI DAĞI EFSANESİ

Sesli Kitap Açıklaması

Bir aşk destanı olan Ağrı Dağı Efsanesi geleneklerini Mahmut Han’a karşı savunan Ahmet ile Gülbahar arasındaki aşkı konu alır. Efsanelere ve halk söylencelerine yürekten bağlı Yaşar Kemal’in bu romanı, insan psikolojisinin derinliklerini de içerir. Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Yazar Açıklaması ( Kısa Biyografi ) 

Yaşar Kemal, Türk roman ve senaryo yazarı. Asıl adı Kemal Sadık Göğceli’dir. 1923 yılında Adana’nın Osmaniye İlçesi Hemite Köyü’nde doğdu. Daha ortaokuldayken derlemeleri, Adana Halkevi yayını Görüşler Dergisi’nde yayımlandı. Son sınıfındayken okulu bırakıp, ırgatlıktan pirinç tarlası su bekçiliğine, arzuhalcilikten kütüphane memurluğuna kadar birçok işte çalıştır.  1951 yılında İstanbul’a yerleşti. Cumhuriyet Gazetesi’nde fıkra ile röportaj yazarlığı yaptı.

İlk romanı İnce Memed, 1955 yılında çıktı. 1955-1984 yılları arası öykü, röportaj ve roman olmak üzere toplamda otuz üç kitabı yayımlandı. Yaşar Kemal eserlerinin en önemli özelliği betimlemeleri olarak ön plana çıkmıştır. 28 Şubat 2015 tarihinde hayatını kaybetti.