YAŞAR KEMAL – YILANI ÖLDÜRSELER

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Yaşar Kemal – Yılanı Öldürseler Hasan aile onuru uğruna akrabaları ve köylülerin baskısıyla annesini öldürmek zorunda kalır. Dokuz yaşında işlediği bu cinayeti hiçbir zaman aklı almayacak, kabullenmeyecek ve anlamlandıramayacaktır.

Toplumsal cinnetin bir çocuğu katil olmaya sürüklemesinin romanı Yılanı Öldürseler kurban kavramına odaklanır.

“Zengin yaratısı, Yaşar Kemal’i herkese seslenen zaman ötesi büyük klasiklere yaklaştırmaktadır.”

– Michel I. Makarius, Jeune Afrique, (Fransa)

“Yılanı Öldürseler’deki derinlik hem ekonomik ve toplumsal yanları gösterilerek işlenen temanın anlamsal yoğunluk taşıması, hem de roman kişilerinin karakteristik özelliklerinin başarıyla işlenmesinden kaynaklanır.”

– Feridun Andaç, Yazınsal Gerçekçiliğin Boyutları-

(Tanıtım Bülteninden)

Seslendiren: Sez Kitaplığı
Yazar: Yaşar Kemal
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Yaşar Kemal, Türk roman ve senaryo yazarı. Asıl adı Kemal Sadık Göğceli’dir. 1923 yılında Adana’nın Osmaniye İlçesi Hemite Köyü’nde doğdu. Daha ortaokuldayken derlemeleri,

Adana Halkevi yayını Görüşler Dergisi’nde yayımlandı. Son sınıfındayken okulu bırakıp, ırgatlıktan pirinç tarlası su bekçiliğine, arzuhalcilikten kütüphane memurluğuna kadar birçok işte çalıştır. 1951 yılında İstanbul’a yerleşti. Cumhuriyet Gazetesi’nde fıkra ile röportaj yazarlığı yaptı.

İlk romanı İnce Memed, 1955 yılında çıktı. 1955-1984 yılları arası öykü, röportaj ve roman olmak üzere toplamda otuz üç kitabı yayımlandı. Yaşar Kemal eserlerinin en önemli özelliği betimlemeleri olarak ön plana çıkmıştır. 28 Şubat 2015 tarihinde hayatını kaybetti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.