AHMED ARİF
HASRETİNDEN PRANGALAR ESKİTTİM

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap ArşiviŞiirler, Türk edebiyatının unutulmaz şairlerinden Ahmet Arif, en sevilen şiirlerinin bir araya geldiği Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı ile edebiyat severlerin gönlünde taht kuruyor. İlk baskısı 1968 yılında yapılan şiir kitabı, yeni baskılarıyla yaklaşık 50 yıldır okur kitlesini genişletmeye devam ediyor. Nefes kesici dizeleriyle okurlarının yüreğine dokunan Hasretinden Prangalar Eskittim, şairinin yaşamı ve fikir dünyasına dair eşsiz bilgiler sunuyor. Bu kitabı elinize aldığınızda, Ahmet Arif’in ince ruhu ve mücadelelerle dolu yaşamına hayranlık duymaktan kendinizi alamayacaksınız.

Yazar Açıklaması

21 Nisan 1927’de Diyarbakır’da doğdu. Ortaöğrenimini Afyon Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde felsefe eğitimi yaparken Ceza Yasası’nın 141. ve 142. maddelerine aykırı eylemde bulunma savıyla iki kez (1950, 1952-1953) tutuklandığından öğrenimini tamamlama olanağı bulamadı. Çeşitli Ankara gazetelerinde çalıştı. Şiirleri 1944-1955 arasında dönemin dergilerinde yayımlandı. 1967’de Aynur Hanım’la evlendi. Filinta adında bir oğulları oldu.Halk dilinin türküleri, ağıtlar ve masallardan beslendi. Dünya görüşünün belirlediği bilinçle yaşamsal duyarlılıkları yer yer öfkeli, vurucu; yer yer dağ çiçekleri kadar nazlı, güleç dizelerle lirik bir şekilde işledi. Doğal coşkunun oluşturduğu uyum ve içsel müzikle yüksek sesle okunur bir şiir kurdu. Cemal Süreya’nın deyişiyle, “…imge konusunda yaptığı sıçramalarla bugünkü şiiri hazırlayanlardan biri” oldu. 2 Haziran 1991’de biyolojik yaşamı son buldu.

Sesli Kitap Arşivi | Şiirler

Şiirin, edebiyat türünün en eskisi olduğunu söylersek sanırım yanılmış sayılmayız. Ve şiirin belki de en önemli özelliği, her okuyanın farklı anlamlar çıkarmasıdır. Her kelimenin özel bir anlamı vardır. Her söyleyenin de anlatım dili, adeta parmak izi gibidir. Dünyayı farklı gören bu edebi türün değişik eserlerini Sesli Kitap Arşivi olarak sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Metis Yayınları