ALBERT CAMUS – YABANCI
SESLİ KİTAP

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Albert Camus’un Yabancı kitabı, Türkiye’de en çok okunan eserler arasında. Roman, idam karşıtı en sert yapıtların başında kabul ediliyor. Zira kitapta, polisin ve adli mekanizmanın kötülüğü, her an hata yapmaya müsait yapısı ince ince işlenmiş.  Anti-sosyal, Meursault adında bir Fransız, basit bir olay sonunda bir Cezayirli Arap’ı öldürür. Yargılamanın sonucunda idama mahkûm edilir.  Sesli kitapta, yargılama sürecinde Meursault’nun anti sosyalliği, annesinin ölümüne ve hayatında cereyan eden tüm olaylara karşı umursamaz, bir absürtlük sınırına varacak denli kayıtsız-tepkisiz olması anlatılıyor.

Albert Camus, kendisine bile yabancı olan bir adamın hayat karşısında ne kadar uzaktan bir bakış açısına sahip olabileceğini dair sözler bulabiliyorsunuz. Annesinin ölümünde bile ağlamayan bir adam karşınıza çıkıyor. Mahkeme salonunda son sözü sorulduğunda ise son bir sözünün olmadığını ifade ediyor. Öyle ki, ölüm cezası verildiğinde bile tanrı inancına sahip olmadığını ve asla affedilmeyi istemeyeceğini defalarca söylüyor.

Sesli kitaptan kısa kısa;
“Bugün annem öldü. Belki de dün, bilmiyorum.”
“Beni ilgilendirmeyen bir şeyle ilgilenecek kadar vaktim yok”
“Sana iyilik ettim, buna karşılık bana kötülük ediyorsun.”
“İnsan mademki ölecektir, bunun nasıl ve nerede olacağının önemi yoktur, apaçık bir şeydir bu.”
“Fakat herkes bilir ki hayat, yaşanmak zahmetine değmeyen bir şeydir.”
“Hiçbir zaman söyleyecek fazla sözüm yoktur, onun için susarım.”

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması (Kısa Biyografi) 

Albert Camus, Fransız bir filozof, yazar ve gazeteci. 7 Kasım 1913 tarihinde Cezayir’in kuzeydoğu bölgesindeki liman kenti Bonê (günümüzün Annaba) yakınlarındaki küçük bir köy olan Mondovi’de doğdu. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre sonra, Camus bir yaşından küçükken, babası askerlik hizmetine geri çağrıldı ve 11 Ekim 1914’te Marne’nin ilk savaşında şarapnel yaralarından hayatını kaybetti. Okuma yazma bilmeyen, kısmen sağır olan ve konuşma patolojisinden etkilenen Camus’un annesi Catherine, bir mühimmat fabrikasında çalıştı ve aileyi desteklemeye yardımcı olmak için evlere temizliğe giderdi.

Çocukluğu yoksullukla geçti. Cezayir Üniversitesi’nde eğitimi burslarla tamamlandı. Parlak bir felsefe öğrencisiydi. Öğrenciyken tiyatro kurdu ve hem yönetmenlik yaptı hem de oyunlarda rol aldı. 1932’de Bakalorya derecesini aldı. Albert Camus ayrıca sosyoloji ve psikoloji alanında sertifikalar aldı. 1936’da lisans felsefesini (Bachelor of Arts) tamamladı. Ancak Camus nihayetinde ateist oldu ve bir düşünür olarak dini inancı “felsefi intihar” olarak gördü. Bu fikir Camus’un saçma felsefesine dayanıyordu. 1957’de Camus, çalışmaları için Nobel Ödülü’nün büyük bir ayrımını aldı. 4 Ocak 1960’da 46 yaşında trajik bir kayıpla Paris yakınlarındaki bir araba kazasında hayatını kaybetti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

1 Yorum On Albert Camus – Yabancı

  • İnanılmaz. Çok güzel ama dinlerken insan bu dünyadan kopuyor. Her kelimesine hayran olurken, üzülüyor anlattıklarına…. Teşekkür ederiz Sesli Kitap ailesi. Çok sağolun gerçekten.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer