NIKOLAY GOGOL – FAYTON

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Fakat süvari alayının gelmesiyle B. kasabasında her şey değişti: sokaklar renklendi, bodur evlerin yüzü gülmeye başladı. Önlerinden sık sık, sorguçlu miğferli yakışıklı subaylar geçtikçe evlerin perdeleri usulca açılıyor, camlar aralanıyordu. Subaylar, çevrede oturan arkadaşlarına giderlerdi; terfi işinden, tütün cinslerinden söz ederlerdi. Arada bir oyun kızıştırdıkları olurdu. O zaman parası bitenler atını, faytonunu ortaya koyardı. *** süvari alayında böyle elden ele gezen bir fayton vardı, sahibinin kim olduğu belli bile değildi… Bir gün binbaşı biner, ertesi gün oyunda şansı dönünce alayın en genç teğmeninin eline geçerdi. Bir hafta sonra gene binbaşının emir eri avluda temizleyip yağlardı arabayı…

Dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en yetenekli yazarlarından olan Gogol’ün, öyküleri, hem Rus toplumunun hem de tüm insanlığın mizacını ve çelişkisini dile getiriyor. Gogol, mizah anlayışı, gerçekçiliği veya aksine gerçeküstücülüğü ile Rus edebiyatının öncüsü olurken pek çok yazara da ilham kaynağı oldu.

Bu eserde Gogol’ün üç ayrı hikâyesini bir arada sunuyoruz: “Fayton”, “Portre”, “İvan İvanoviç Şponka ile Teyzesi”

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması (Kısa Biyografi)

Nikolay Vasilyeviç Gogol, Rus roman ve oyun yazarı. Dönemin Rus İmparatorluğu’na bağlı Ukrayna’nın küçük bir kasabası olan Sorochyntsi’de 1 Nisan 1809 tarihinde doğdu. Düşük gelirli toprak sahibi bir ailenin çocuğuydu. Gogol 12 yaşındayken Nezhin’de (şimdi Nizhyn Gogol Devlet Üniversitesi) bir yüksek sanat okuluna gitti. Vasat bir öğrenciydi. Haziran 1828’de okuldan ayrıldı ve Rus kamu hizmetinde kariyer yapmayı amaçladı.

Petersburg’dan Almanya’ya giden Nikolay Gogol, maddi zorluklar nedeniyle ülkesine geri dönmek zorunda kalır. 1836 yılında Puşkin’in çıkardığı Sovremennik adlı dergide, ona büyük ün ve şöhreti getirecek olan Burun öyküsünü yayımlar. Puşkin’in etkisi altında kalan Gogol, daha sonraki yıllarda “Dilanka Yakınlarındaki Çiftlikte Akşam Toplantıları” adlı kitapta öykülerini toplar. Bu eser, Rus edebiyatında Gogol’a büyük bir üne kavuşturur. 1835 yılında “Mirgorod ve Arabeski”, eserinde “Bir Delinin Hatıra Defteri” öyküsüyle artık bilinen bir yazardır.

Dönemin Çarlık Rusya’sındaki bürokrasiyi Müfettiş adlı öyküsüyle eleştiren Gogol’un eseri, sahnelere taşınır. Bu büyük yapıt, ülke yönetiminden büyük bir tepki alır. Rusya’dan ayrılmak zorunda kalan Gogol, Çok sevdiği Puşkin’in ölümü sonrası 1842 yılında iki önemli eseri yayımlar. Ölü Canlar 1. cildi ve uzun hikâyesi Palto, artık okuyucularla buluşmuştur. Yazdıkları nedeniyle, 1.Nikola döneminde Rusları aşağılamakla, insanların kötü yönlerini açığa vurmakla ve en önemlisi halkına ihanetle suçlanır. 1848 yılında o zamanın Filistin’e ait olan kutsal toprakları ziyaret eder. Moskova’ya döndüğünde ise Matvey Konstantinovski adlı rahibin etkisi altına girer. Yıl 1852’yi gösterdiğinde Ölü Canlar romanının ikinci bölümünü yakarak imha eder. Olaydan 10 gün sonra 43 yaşında Moskova’da hayatını kaybeder.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer