AYN RAND – HAYATIN KAYNAĞI

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Kolektif beyin diye bir şey yoktur. Kolektif düşünce diye bir şey de yoktur. Bir grup insanın vardığı anlaşma, ya bir uzlaşma, ödün verme sürecidir, ya da birçok bireysel düşüncelerin bir ortalamasıdır. İkincil önem taşıyan bir şeydir. Birincil eylem.. yani mantık yürütme süreci bir tek kişinin tek başına yapması gereken bir şeydir. Yemekleri bir sürü insana paylaştırabiliriz. Ama kolektif bir midede sindiremeyiz. Hiç kimse kendi ciğerlerini, başkasının yerine solumak için kullanamaz. Hiç kimse kendi beynini, başka birinin yerine düşünmek için de kullanamaz. Vücudun ve ruhun bütün işlevleri bireysel ve özeldir. Paylaşılamazlar ve devredilemezler.

(Tanıtım Bülteninden)

Seslendiren: Kitaplığın Sesi

Yazar Açıklaması

Ayn Rand, 2 Şubat 1905 yılında St. Petersburg Rusya’da dünyaya gelmiştir. Felsefesi ve kitapları ile kendi bireycilik, rasyonel bencillik ve kapitalizm mefhumlarını vurgulamıştır. Devletin özgür bir toplumda yasal ama minimal bir role sahip olduğuna inanan yazardır. Liberteryenler Amerikalı muhafazalarlar arasında önemli bir etkisi olmuştur. Ayn Rand romanlarında kendine özgü oluşturduğu kahramanın tanıtımını merkez almaktadır. Yazara göre rasyonel düşünen akıllar için çatışma söz konusu bile değildir. Kahraman yine de idealleri doğrultusunda devam etmektedir.

Ayn Rand’ın ailesi agnostik ve dine karşı ilgisizdi. Küçük yaşlarından itibaren edebiyata ve sinemaya karşı ilgi duydu. 7 yaşındayken hikaye ve oyunlar yazmaya başladı. Annesi Fransızca öğretti. Çocuklar için hikayelerin bulunduğu bir dergiye abone oldu. Gençlik yıllarında Sir Walter Scott ve Alexandre Dumas gibi romantik yazarların kitaplarını okudu. Romantizm akımına karşı aşırı tutkulu bir sevgi besledi. Yazar 13 yaşında iken Victor Hugo’yu keşfetti. Kısa öyküler ve oyunlar yazmaya devam etti. Nietzsche ile tanıştı. Rand’ı en çok etkileyen isim Mantık isimli eseri ile Aristoteles’ti. Onu en iyi filozof olarak gördü. Edebi ilk başarısını 1932 yılında Red Pawn isimli senaryosu ile Üniversal Stüdyolarına satarak yakaladı. 16 Ocak Gecesi isimli eserini yayımladı. Bu kitabı ile büyük ölçüde başarılı oldu. 6 Mart 1982 yılında kalp krizinden dolayı hayatını kaybetti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.