BİR KOMİSER GELDİ
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Bir Komiser Geldi Varlıklı bir aile olan Birling’lerin biricik kızları ile yine zengin bir ailenin tek oğlunun nişanlarının kutlandığı malikanenin kapısı çalınır. Malikaneye nişan gecesi intihar eden bir kızın ölümünü soruşturan bir müfettiş gelmiştir. Oyunu dinlerken insan acaba ben kimlerin hayatını mahvettim diye kendini sorgulamadan edemiyor. Acaba hayatımıza girip çıkan insanlar üzerinde nasıl bir etkimiz oldu, hayatlarını nasıl değiştirdik ya da mahvettik, üzerimizde kimlerin bedduası var. Bizim için önemsiz olan detaylar başkalarının hayatlarını ne kadar etkiler. Bağırdığımız, aşağıladığımız, alay ettiğimiz, kavga ettiğimiz vs… Sonra da unuttuğumuz insanlar bunları unutabildiler mi? Yoksa hayat; bize yaptıklarımızı unuttururken, onların bizim onlara yaptıklarımızı unutmalarını imkansız mı kıldı? Daha önce duruşma başlıyor oyununu dinleyenler iki oyun arasında bir bağ kurabilirler. Her iki oyun da kendini masum gören insanların sorgulanması/yargılanması açısından bence benzerlik gösteriyor.

Yapım: TRT
Yazan: John Boynton Priestley
Seslendirenler
Arthur Birling: Müfit Kipe
Gerald Croft: Fuat İşhan
Miss Birling: Nedret Güvenç
Sheila Birling: Suna Pekuysal
Eric Birling: İsmet Ay
Komiser: Hüseyin Kemal Gürmen

Yazar Açıklaması

İngiliz romancı, oyun yazarı, denemeci. Çeşitli türlerdeki yapıtlarıyla döneminin en verimli yazarlarından biri olmuş, toplumsal sorunlara eleştirel yaklaşımıyla önem kazanmıştır.

John Boynton Priestley 13 Eylül 1894’te Yorkshire’da Bradford’da doğdu, 14 Ağustos 1984’te Al-veston’da öldü.I.Dünya Savaşı’nda Fransa’da çarpıştı.Yaralanarak ülkesine gönderildi ve iyileştikten sonra Yorkshire Ohserver gazetesinde çalışmaya başladı.1919’da Cambridge Üniversitesi’ne girdi.Henüz öğrenciyken deneme ve eleştiri yazılarıyla tanındı.Hem İngiltere’de, hem de ABD’de çok tutulan The Good Companions (“İyi Dostlar”) adlı romanıyla 1929’da ilk büyük başarısını kazandı.

Gazeteciliğinin izlerini taşıyan romanlarının yanı sıra, 1932’de tiyatro yazarlığına da başladı.Zaman temasını işlediği dışavurumcu psikolojik oyunlar yazdı, zaman akışını bozarak, yaşanmakta olan bir olayın daha önceden de yaşandığı duygusunu (dejâ vu) uyandıran yapıtlar verdi.

Aynı zamanda başanlı bir radyo programcısı ve sunucusu olan Priestley, II.Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sına karşı gerçekleştirdiği yayınları ve daha sonra sürdürdüğü pazar programlarıyla geniş bir izleyici kitlesine seslendi.1946-1947 yıllarında UNESCO konferanslarına İngiltere delegesi olarak katıldı.

Priestley, yüzü aşkın yapıtıyla 20.yy’ın en verimli yazarlarından biri olmuştur.Yapıtlarında, genel olarak çağının toplumuna, özel olarak da İngiliz toplumuna köklü eleştiriler yöneltmiştir.Siyasal tutumuyla da dikkat çekmiş, işçi haklarım savunmuş, yaşamının son döneminde nükleer silahlara karşı mücadele vermiş ama hiçbir siyasal partiye üye olmamıştır.Kendisine verilen birçok ödülü ve Lordluk unvanını da geri çevirmiştir

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak. Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.