HAYVAN ÇİFTLİĞİ
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Hayvan Çiftliği Çiftlikte yaşayan havyanlar, sahipleri olan insanların sömürüsünden iyice usanırlar. En sonunda insanlara başkaldırarak çiftliğin yönetimini ele geçirmeye karar verirler.
Bütün hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşit felsefesiyle birlik olup yaşadıkları çiftliği insanlardan ele geçiren hayvanların günlük yaşantıları ve sonrasında domuzların aklını kullanıp sistemi bozması.

Yapımcı: TGRT
Tür: Fabl
Yazan: George Orwell
Eser: Animal Farm
Yapım: Enver Ören
Senaryo : Tayfun Türkili

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Ünlü İngiliz romancı ve denemecisi Orwell’in aslı adı Eric Arthur Blair’dir. Orwell 1903 yılında Hindistan’ın Motihari kentinde doğdu. Eton’da eğitimini bitirdikten sonra 1922 yılında Birmanya’yada yaşamaya başladı. 1950 yılında, büyük bir savaştan çıkımş yorgun ve yaralarını yeni sarmaya başlayan ülkesinin başkantinde, Londra’da hayata gözlerini kapattı.

1945 yılında yayımladığı ‘Hayvan Çiftliği’ adlı eserinde Rus devrimiyle birlikte Stalin’in davaya olan sadakatsizliğini siyasal fabl çerçevesinde ele alan George Orwell bu romanı sayesinde büyük bir üne kavuşturmuştur. Böylece dünyaca tanınan bir yazar haline gelmiştir.

George Orwell kitap yazarken kendi kurallarını oluşturmuştur. Daha önce kullanılan mecazları kullanmamaya özen göstermiştir. Kısa cümleler dururken uzun cümlelerin gereksiz olduğunu belirtmiştir. Gereksiz kelimelere yer vermemiştir.

Aktif bir anlatım tarzını benimsemiştir. Yabancı kelimeler ve bilimsel semboller yerine basit kelimeleri kullanmayı tercih etmiştir. Her yazarın kendine ait kurallarının olması gerektiğini savunmuştur. Bunu da kendini takip eden insanlara öğütlemiştir.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak. Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.