BÜYÜK ROMULUS
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Bir mart sabahının erken saatlerinde Roma suvari alayı komutanı Spirus Titus Mama, perişan bitkin bir atın sırtında imparatorun kışında oturduğu yazlık villasına ulaştığı zaman yıl milattan sonra 476 yılıdır.

Yapım: TRT
Tür: Tiyatral
Yazan: Friedrich Dürrenmatt
Çeviren: Zahide Gökberk
Uygulayanlar: Ülker Gökberk, Adnan Onart
Reji: Yıldız Kenter
Efekt: Korkmaz Çakar
Seslendirme
Anlatan: Gülsen TuncerSpirus Titus
Mama: Salih Sarıkaya
Jamus: Erdoğan Ersever
Aşil: Cenap Aydınoğlu
Romulus Augustos: Müşfik Kenter
Tillus: Kâmran Yüce
Jullia: Güler Servet Kıpçak (Güler Ökten)
Mares: Uğur Say
İsavyalı Senon: Sadettin Erbil
Sezar Ruf: Kani Kıpçak
Emillian: Cemil Can Bıçakcı
Rea: Candan İsen
Odakır: Şükran Güngör

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Friedrich Dürrenmatt, Alman-Avusturya Edebiyatı, Diğer Ülke Edebiyatları, Edebiyat kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır.

Dürrenmatt komedya türünde eserler verdi. Tragedyanın, yaşadığı dönemde artık etkili olabileceğine inanmıyordu: “Örneğin antik tragedya insan toplumunu, devleti aile simgesiyle verebiliyordu; devlet henüz anakentti, daha sonra anavatan oldu. Sorun yok. Ancak biz antik çağda yaşamıyoruz artık. Bugün devlet içindeki varlığımıza başka birimler bulmalıyız.” Ancak güldürüyle insan gerçeğinin yansıtılabileceğine inanan Dürrenmatt, trajik olanın da bunun içine yerleştirilmesi gerektiğini, güldürücü şeylerden güldürü karşıtı bir şey yapmak için yararlandığını söyler. İnsan Dürrenmatt için ancak çelişkili, güldürücü araçlarla, biçimlerle verilebilecek bir varlıktır.

Dürrenmatt’a göre 20 yüzyıl daki insan hayatı ve sosyal ilişkiler büyük bir karmaşa içinde yaşanıyordu.Kendisine biçim olarak komedi türünü seçmesinin temel amacı,sahne üzerinde olup biten olayları izleyicilerin özdeşleşme yaşamayacakları bir atmosferde verme kaygısıdır.Çünkü “komedya” türü kendi içinde bir uzak açı sağlar.Sahnede olan biten olayları izleyen seyirci,gülmek sureti ile oyun kişilerinin gülünç duruma düşmesini sağlayan olaylardan uzaklaşır. Bu biçim içinde “grotesk “oyunculuk biçimi ile sahne üzerinde seyircinin özdeşlik kuramayacağı bir form oluşturur.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak.

Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.