CANDİDA
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Henüz on sekizinde olan Eugene kendinden on beş yaş büyük Candida’ya sevdalanır ve ona karşı olan aşkını itiraf eder. Aşkından gözü hiçbir şeyi görmeyen ve kendine çok güvenen Eugene, Candida’nın kocası Papaz James Morell’e durumu açıklar. (Oyunu dinlerken içimden James Morell’in de mezhebi amma genişmiş diye geçirsem de mezhebi geniş olduğundan mı, yoksa Papaz Morell Eugine rakip olarak görmediğinden mi böyle rahat davranıyor karar sizin.)

Eser Bernard Shaw tarafından 1894 yılında yazılmış ve yazara 1925 yılında Nobel Edebiyat ödülü kazandırmış. Sinema filminin çekilmesinden sonra ise en iyi senaryo ödülü verilmiş.

Yapım: TRT
Tür: Duygusal, Aşk
Eser:  Bernard Shaw
Çeviren: Tahsin Günden
Radyoya uygulayan: Özcan Eren
Reji: Bozkurt Kuruç
Efekt: Erhan Mesutoğlu
Seslendirenler
Eugene Marchbanks: Alev Sezer
Candida: Işık Yenersu
James Morell: Zafer Ergin
Miss Proserpine Garnett: İnci Melis Pars
Alexander: Tansu Aytar
Burgess: Erol Kardeseci

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Bernard Shaw 26 temmuz 1856 yılında İrlanda Dublin’de dünyaya gelmiştir. 2 Kasım 1950 yılında İngiltere’da yaşama veda etmiştir. 

Bernard Shaw oyun yazarı olarak edebiyat alanında büyük eserlere imza atmıştır. 1925 yılında Nobel Edebiyat Ödülü, Pygmalion ve Oscar alan ilk ve tek kişidir.Sosyalizm ve Kadın Haklarının koyu bir savunucusudur. 

Yazar vejetaryen olmasının yanı sıra içki ve sigaradan yaşamı boyunca uzak durmuştur. resmi eğitimi de karşı olan yazar ağaç budarken merdivenden düşmüştür. Yaraları iyileşmiş olmasına rağmen bir kaç gün sonra vefat etmiştir. 

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak.

Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.