CEZA SÖMÜRGESİ
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Ceza Sömürgesinin bulunduğu adı bilinmeyen bir adada mahkûmlara işkence etmek amacı ile kurulmuş bir makine vardır. Eski komutan tarafından tasarlanan işkence makinası ile gurur duyan yeni komutan adaya gelen ziyaretçiye makineyi gurur duyarak anlatmaya başlar.

Yapım: TRT
Tür: Gerilim, Dünya Edebiyatı, +18
Yazan: Franz Kafka
Türkçesi: Turan Oflazoğlu
Radyoya Uygulayan: Ender Hürol
Yöneten: Zihni Küçümen
Efekt: Erhan Mesutoğlu
Seslendirme
Yolcu: Toron Karacaoğlu
Subay:  Kemal Ergüvenç
Onbaşı: Oral Yonci
Mahkûm:  Necdet Yakın

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Franz Kafka, Çekya’nın başkenti Prag’da 3 Temmuz 1883 yılında doğan yazar Franz Kafka, orta sınıf bir Yahudi ailede büyüdü. Prag Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra sigortacılıkta çalışıp, akşamları yazdı. İş yerinde Kafka, sosyalleşmesi kolay ve iyi bir espri anlayışı olan biri olarak görülen popüler bir çalışandı. İki kez 1917’de kız arkadaşı Felice Bauer ile evlenmek için nişanlandı. Daha sonra Kafka Yahudi kökenlerini ve sosyalizm tercihini paylaşan Dora Dymant’a (Diamant) aşık oldu. Kafka’nın gittikçe artan sağlığının ortasında, iki aşk yaşadı. 1923’te yazmaya odaklanmak için Almanya’nın Berlin şehrine taşındı. İlk dili Almanca idi.

Aslında Çekya geçmişine ve Yahudi kökenlerine rağmen Kafka’nın kimliği Alman kültürünü destekliyordu. Ancak kısa bir süre sonra 3 Haziran 1924 tarihinde Avusturya’nın Kierling kentinde tüberkülozdan hayatını kaybetti. Arkadaşı Max Brod, çalışmalarının çoğunu ölümünden sonra yayımladı. İnanılmaz bir şekilde, ölmeden önce Kafka’nın adı sadece küçük okuyucular grubu tarafından biliniyordu. Hayatını kaybettikten sonra Max Brod, Kafka karşı çıkmış olsa da eserleri yayımladı. Kitaplarına, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında büyük bir ilgi duyuldu. Alman edebiyatını büyük ölçüde etkiledi.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak. Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.