CHARLES DICKENS – KASVETLİ EV

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Kasvetli Ev 19. yüzyıl İngiliz romanının Oliver Twist ve David Copperfield gibi unutulmaz tiplerinin ve çağdaş Noel mitinin yaratıcısı Charles Dickens, önemli bir toplumsal tarih kayıtçısı olarak roman sanatına büyük katkıda bulunmuştur. Kafka’ya ilham veren romanları, döneminde büyük popülerliğe sahip olduğu halde eleştirmenlerce ciddiye alınmamıştı, ancak 1950’lerden sonra yeniden değerlendirilmeye başlandı.

Sürükleyici polisiye kurgusu ve çok katmanlı anlatımı ile Charles Dickens‘ın olgunluk çağı romanı kabul edilen Kasvetli Ev güçlü bir toplumsal eleştiri ve sarsıcı bir gözlem gücü ile modern dünyaya geçişin sancılarını, Victoria çağının katı ahlakçılığını, çılgın Chancery Mahkemesi’nin delirticiliğini yansıtır.

“Romanın Shakespeare’i”nden “soğuk ikindinin en soğuğu, koyu sisin en koyusu ve çamurlu sokakların en çamurlusu”, H. K. Browne’un ilk baskı için hazırladığı illüstrasyonlar ve Aslı Biçen’in titiz çevirisiyle ilk kez dilimizde.

Yazar: Charles Dickens
YayıneviYapı Kredi Yayınları
SeslendirenSesli Kitap

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Charles Dickens, tam adı Charles John Huffam Dickens. Eleştirmen, roman yazarı. Charles Dickens İngiliz bir yazar ve sosyal eleştirmendi. On dört tam roman, eskizler, seyahatler ve Noel kitapları yazdı. Dickens’in romanlarının neredeyse tamamı komik ama derin sosyal endişelerle doludur. Canlı karakterler yaratma yeteneğini muazzamdır.

Bugün romanlarının çoğu klasik olarak kabul edilir. Dickens, 7 Şubat 1812’de doğdu. Elizabeth Barrow Dickens ve John Dickens’da doğan sekiz çocuğun ikincisi. Ablası Fanny en iyi arkadaşı olduğu söylenir. Ve Charles’a hayatı boyunca derin bir etkisi olmuştur.

Babası 1824 yılında tutuklanınca, on iki yaşında Charles, ayakkabı boyadı. Babası 1827’de tekrar mali zorluklara düştüğünde, genç Charles akademiden ayrıldı ve Ellis ve Blackmore hukuk bürosunda memur olarak işe başladı. 1832’de Charles Dickens iki Londra gazetesi için muhabir olmuştu. Dickens hayatının son yıllarında eserlerinden sayısız okumalar yaparak azalan sağlığını kötüleşti. 1865’te bir demiryolu kazasından sonra hiçbir zaman tam olarak iyileşmedi. 1870 yılında hayatını kaybetti.

Tüm zamanların en çok okunan İngiliz yazarlarından biri olan Charles Dickens, yoksulluk, çocuk işçiliği ve kölelik gibi hassas konulara değinen romanlarıyla ünlüdür. Ahlaksızlığın ve baskının İngiliz toplumunun normları olduğu bir dönemde, bu yetenekli yazar bu koşullara karşı düşüncelerini dile getirme cesaretine sahipti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.