CHRISTA WOLF – KASSANDRA

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Kassandra Doğu Alman yazar Christa Wolf, 1980 yılında eşi Gerhard Wolf’la birlikte Yunanistan’ı ziyaret etmişti. Yazarın 1982’de Frankfurt’taki Johann Wolfgang von Goethe Üniversitesi’nde verdiği bir dizi konferans büyük ilgi çekmişti. Bu konferanslardan beşinci ve sonuncusu elinizdeki romanın taslağıydı.

Yazar Yunanistan gezileri ve araştırmalarının sonucunda ortaya çıkan romanında, Troya’nın düşüşünü geleceği görme gücü hor görülüp küçümsenen bir kadının, kâhin Kassandra’nın bakış açısından yeniden anlatır.

Bu talihsiz kadın etkileyici monoloğunda ataerkilliğe ve savaşın yol açtığı yıkıma odaklanır.

Gelecekte uğranacak felaketleri önceden gören, ancak kehanetlerine kimseyi inandıramayan Kassandra’nın dramı, çağımızın uzak görüşlü ve bilinçli insanının yazgısını akla getirir.

Yazar: Christa Wolf
Tür: Dünya Klasikleri
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları
Çevirmen: İlknur İgan

SeslendirenEmel Kalender

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Christa Wolf, 18 Mart 1929 yılında Gorzow E-Wielkopolski, Polonya’da dünyaya gelmiştir. 1949 yılında üye olduğu Sovyet yanlısı Sosyalist Birlik Partisini ve devletin uyguladığı baskıyı eleştirmiştir.

Jena ve Leipzig’de Germanistik öğrenimi görmüş, 1993 yılında açıklanan belgeler 1959-61 yılları arasında Stasi için muhbir olarak çalıştığını göstermektedir.

Demokratik Alman Cumhuriyeti döneminde devlet yönetimini açık bir şekilde eleştirdiği halde yazar Karl Marx‘ın öğretilerine bağlı kalmış ve iki Alman Cumhuriyetinin birleşmesine karşı çıkmıştır.

Demokratik Almanya Cumhuriyetinde yaşamış ve sosyalizmi benimsemiş roman, edebiyat eleştirmeni ve denemeci olan yazar Christa Wolf 1 Aralık 2011 yılında Berlin Almanya’da hayatını kaybetmiştir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.