KODİN
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Adrien annesi ile beraber yaşayan yoksul bir çocuktur. Adrien’in annesi parasızlıktan ve erkeklerin rahatsız etmelerinden dolayı kötü bir mahellede daha ucuz bir daireye taşınır.Adrien’ın ahlaklı ve iyi eğitimli birisi olması için uğraşan annesi çocuğunun mahalledeki çocuklar ile arkadaşlık yapmasını istememektedir.Ve yeni taşındıkları dairedeki komşularının çocuğu Kodin hapisten çıkmış ve annesinin yanına yerleşmiştir.Kodin’in iri cüssesi ve çirkin suratı bir yana annesini de dövmektedir. Annesi oğlunun Kodin ile arkadaşlık etmesini istememesine rağmen, Kodin’in, Adrien’ı mahalle çocuklarından dayak yemekten kurtarmasıyla aralarında bir dostluk başlar.

“Oysa ben herkesle kardeş olmak isterdim.Ama kimse bunu arzulamıyor. Hiç kimse doğuştan iyi bir insanın iyi kalmasına yardım etmediği gibi, böyle bir talihe kavuşamamış insanın sonradan iyi olmasına da yardım etmeye yanaşmıyor.”

Yapımcı: TGRT
Eser: Panait İstrati
Yapım: Mehmet Köseoğlu
Uyarlayan: Tayfun Türkili
Seslendirme Yönetmeni: İskender Bağcılar
Ses Kayıt: Halil Güntekin
Kurgu: Didem Türkmen
Program Yönetmeni: Erol Güldiken

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Panait Istrati, (10 Ağustos 1884 – 18 Nisan 1935) Rumen yazardır. Balkanların Maksim Gorki’si olarak anılır. Romanya’nın bir liman kenti olan İbrail’de doğdu. Gençliğini, aralarında İstanbul’un da olduğu pek çok Osmanlı kentinde geçirdi. Babası Yunandır. Mısır’ı, Lübnan’ı, Suriye’yi gezdi. Bu dönemde, bulduğu bir sözlük sayesinde Fransızca öğrendi.

1921 yılında, Fransa’nın Nice kentine giderken, yalnızlığı dolayısıyla intihar girişiminde bulundu. Bu sırada üzerinde Romain Rolland’a yazılmış fakat henüz göndermemiş olduğu bir mektup bulunuyordu.

İlk romanı Kira Kiralina 1923 yılında Romain Rolland’ın yazdığı önsözüyle birlikte basılmıştır. Panait Istrati tüm eserlerini anadili olan Rumence değil, Fransızca olarak yazmıştır. Türkçeye de çevrilmiş önemli eserleri arasında, Arkadaş (Mihail), Akdeniz, Sokak Kızı (Nerantsula), Angel Dayı, Kodin, Baragan’ın Devedikenleri, Uşak ve Sünger Avcıları gelir.

Panait Istrati romanlarının çoğunda yaptığı yolculukları anlatır. Fakat gezdiği ülkeler değil, tanıdığı insanlar ön plandadır. Istrati’nin eserlerinde gerçek bir insan sevgisi hissedilir.Bu karşılıksız aynı zamanda koşulsuz sevginin, hikâyesindeki kahramanların başına getirdiği belalar kadar, onlara yaptığı katkı da anlatılır.

Panait Istrati’nin şaheseri olarak Arkadaş (Mihail) adlı kitabı gösterilebilir.Panait Istrati’nin pek çok başka romanındaki başkahramanı da olan Adrian Zografi ile Mihail’in arkadaşlığı anlatılır.Bu arkadaşlık, ideal bir sevgi görüşünü simgelemek için kullanılmıştır.Istrati birçok başka eserinde de arkadaşlık temasını kullanmıştır. Hatta bu eserlerin çoğunda büyük, efsanevi aşklar bile arkadaşlıklar uğruna feda edilmişlerdir.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak.

Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.