DÜNYAYI DEĞİŞTİREN EN ETKİLİ 10 YAZAR

Ölümsüz eserlerle insanlık tarihine adları “unutulmazlara” giren yazarları, Sesli Kitap Arşivi olarak derledik. Onlar, biyografi, kurgu, kişisel gelişim, şiir ve hatta tiyatro oyunlarıyla insanları haliyle de dünyayı değiştirdi. Yapıtları, yayımlandığı tarihten yıllar sonra bile zamanımızda en çok okunan en çok satanlar listesinde hala konuşuluyor.

Yıllar önce yazdıkları, modern dünyayı şekillendiriyor. Okuyucuları belki de bundan seneler sonra da etkilemeye devam edecekler. İşte zihinlere hitap eden, Dünyayı Değiştiren En Etkili 10 Yazar

Mark Twain

Yazar, maceracı ve sosyal eleştirmen Mark Twain’in asıl adı Samuel Clemens’tir. 30 Kasım 1835 tarihinde Florida’da doğdu. John Marshall ve Jane Lampton Clemens’in altıncı çocuğu olarak iki ay erken doğdu. Ve hayatının ilk 10 yılı boyunca nispeten sağlıksızdı. Çiftçi olan babası öldüğünde Mark Twain, 11 yaşındaydı. İlk gençlik yıllarında bir basımevinde çalıştı. 18 yaşına gelince New York’a gitti. Kentten kente dolaştı. Daha sonra Mississippi’de buharlı gemilerde çalıştı. İç savaştan sonra gazetelere mizah yazıları yazdı.

Mark Twain, adı altında gazete muhabirliği ve dergi yazarlığı yaptı. İlk romanı olan Tom Sawyer’ın Serüvenleri‘nin 1876 yılında yayınlanmasına kadar yazarlık konusunda değişik çalışmaları oldu. İlk kitabı Mississippi’de Hayat (1883) ve Huckleberry Finn’in Serüvenleri (1885) izledi. Bu üçleme Mark Twain’in başyapıtını oluşturdu. Mark Twain 1890’larda Avrupa’da yaşadı. Birinci kızının ölümü, ikincisininse ağır hastalığı Mark Twain’in bu dönemde kaleme aldığı yazılarına da yansıdı. Yeniden Amerika’ya dönen Mark Twain, 21 Nisan 1910’da Connecticut’taki evinde hayatını kaybetti.

Mark Twain Sesli Kitap Dinle

Sir Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle, İskoçya doğumlu yazardır. Suç ve Polisiye hikâyelerinde bir devir açmış karakter Dedektif Sherlock Holmes ve Profesör Challenger’ın yaratıcısıdır. Yazmış olduğu diğer eserler bilim kurgu, tarihi kitaplar, şiirler ve kurgu dışı düz yazılar vardır.

Arthur Conan Doyle 1859 22 Mayıs’da, İskoçya Edinburgh’da doğmuştur. Babası İngiliz Charles Altamont Doyle, Annesi ise İrlandalı Mary Foley’dir. Bazı kaynaklar Arthur ve Ablası Annette’in bileşik soyadlarını amcaları olan gazeteci Michael Conan’dan aldığını yazmaktadır. Baı Kaynaklar isede 1885 yılında, evinin dışındaki pirinç levhada ve doktora tezindeki imzada adının “A. Conan Doyle” olarak geçtiğini belirtmektedir.

Sir Arthur Conan Doyle Sesli Kitap Dinle

Herbert George Wells

Herbert George Wells, gelecek vizyonumuz üzerinde büyük etkisi olan zaman makinesi ve Dünya Savaşı da dâhil olmak üzere önemli bilim-kurgu eserlerinin yazarıdır. 1866’da İngiltere’de doğan Herbert George Wells’in ailesi İngiltere’nin birinci seviyede bir “shire” tipi bir kontluk bölgesi olan Kent’te esnaftı. İlk romanı The Time Machine ile büyük bir başarı yakalayan Wells, gelecekle ilgili fikirlerimize öncülük etti. Sonraları ise bir dizi bilim kurgu romanı üretti. Sonraki çalışmaları hiciv ve sosyal eleştiri üzerine yoğunlaştı. Wells, sosyalist insan tarihi görüşlerini ortaya koydu . 1946 yılında ise hayatını kaybetti.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 1821’de Rusya Moskova’da dünyaya geldi. Rusya Petersburg askeri Mühendislik Okulunu bitirdikten bir süre sonra edebiyatla uğraşmak için askerlikten ayrıldı. İlk romanı İnsancıklar 1846 yılında, o zamanın ünlü eleştirmeninden biri olan Belinski’den büyük övgü aldı. Daha sonra İkiz 1846 adlı kısa romanını yazdı. Bu romanından hemen sonra ise art arda Ev Sahibesi 1847, Beyaz Geceler 1848 ve Yufka Yürek’i 1848 romanlarını yayımlayan Dostoyevski, Netoçka Nezvanova 1849 adlı romanı yayımlandığı sıralar, devlet düzenini yıkmaya çalıştığı gerekçesiyle tutuklandı; ölüm cezası, Sibirya’da dört yıl ağır hapse ve dört yıl askerlik hizmetine çevrildi.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Sesli Kitap Dinle

Charles Darwin

Charles Robert Darwin (12 Şubat 1809 – 19 Nisan 1882), İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi.

İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur. Darwin’in fikirleri üzerine inşa edilen modern evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birleştirici ögesidir. Evrimin gerçekleştiği gerçeği Charles Darwin’in yaşadığı dönemde, doğal seçilim teorisinin evrimin ana açıklaması olduğu ise 1930’lu yıllarda bilim dünyası tarafından kabul görmüştür. Darwin’in orijinal teorileri modern evrimsel biyolojinin temelini oluşturmakta, hayatın çeşitliliği üzerine birleştirici bir mantıksal açıklama sunmaktadır.

Darwin’in doğa tarihine duyduğu ilgi, önce Edinburgh Üniversitesi’nde tıp, sonra Cambridge Üniversitesi’nde teoloji okurken gelişti. Beagle gemisinde yaptığı beş senelik yolculuk sırasında, zamanın meşhur jeoloğu Charles Lyell’ın ortaya attığı, geçmişteki jeolojik süreçlerin bugünkülerle aynı olduğunu savunan teoriyi destekleyecek pek çok gözlem yaptı ve iyi bir jeolog olarak ünlendi. Aynı yolculukta, canlıların coğrafi dağılımı ve fosiller üzerine yaptığı dikkatli gözlemler sonucunda, türlerin birbirine dönüşümüyle ilgilenmeye başladı ve 1838’de doğal seçilim fikrini geliştirdi.

Daha önce benzer fikirlerin ‘sapkınlık’ olarak nitelendirildiğini ve bastırıldığını görmüş olduğundan, uzun süre fikirlerini en yakın arkadaşları dışında kimseye açmadı. Olası itirazlara en iyi şekilde cevap verebilmek için araştırma yapmaya ve kanıt toplamaya başladı. 1858’de Alfred Russell Wallace’dan aldığı bir mektubu okuyunca, Wallace’ın da kendisininkine benzer bir teori geliştirdiğini anladı ve nihayet teorisini yayımlamaya karar verdi.

Darwin bugün, John Herschel ve Isaac Newton gibi isimlerle beraber Westminster Kilisesi’nde gömülüdür.

(Wikipedia’dan alınmıştır)

Charles Darwin Sesli Kitap Dinle

Rene Descartes

Rene Descartes (d. 31 Mart 1596 – ö. 11 Şubat 1650) Fransız matematikçi, bilimadamı ve filozof. Batı düşüncesinin son yüzyıllardaki en önemli düşünürlerinden biridir. Skolastik düşünceden sıyrılışın, bir başka deyişle Modern Felsefe’nin Descartes ile başladığı kabul edilir.

Descartes, 1628’den itibaren, 15 yıl süren geziler, savaşlar ve serüvenlerden sonra yerleştiği Hollanda’da, batı düşüncesini altüst eden bir felsefe sistemi kurdu.

Öğrendiğinin, gördüğünün, duyduğunun, inandığının hepsini birden büsbütün silerek, her şeyden kuşkulanmaya başladı. Yalnız tek bir şeyden emindi: düşüncenin varlığı. Buradan hareketle, evrenin açıklamasını yaptı.

Metot üzerine konuşmada hep karmaşıktan basite inerek, gerçeği kuşatmaya yarayacak kuralları bir bir saydı. Felsefeyi, bütün inceleme kitaplarının Latince yazıldığı bir çağda, Fransızca yazarak ve «sağduyu dünyada en iyi bölüştürülmüş şeydir» diyerek, herkesin, uzman olmayanların bile anlayabileceği bir duruma indirgedi.

Descartes her tür araştırmanın pratik niteliği üzerinde ısrarla durur. Ona göre en önemli bilimlerden mekanik, insanlara yardım edecek makineleri yapma sanatı; tıp, vücudu ve ruhu tedavi etme sanatı; ahlâk, mutlu yaşama sanatıdır.

Descartes, zamanının bilginleriyle, hükümdarlarıyla ve soylularıyla ilişkiler kurmuştur. Ona hayran olan İsveç kraliçesi Cristina, Descartes’ı sarayına davet etti. Descartes, elli dört yaşında Stockholm’de öldü.

William Shakespeare

William Shakespeare, İngiliz oyun yazarı, şair ve aktör. Shakespeare genellikle İngiliz yazarların en büyüğü ve insanlık tarihinin en sıra dışı yaratıcılarından biri olarak kabul edilir. William, Stratford-upon-Avon, İngiltere’de doğdu ve 26 Nisan 1564’te vaftiz edildi. Sekiz çocuklu ailenin üçüncü ve hayatta kalan en büyük oğludur. Annesi, Mary Arden köyden bir toprak sahibinin kızıydı. Babası John, bir çiftçinin oğlu. Ve tarım ürünlerinin tüccarıydı.

Shakespeare muhtemelen Stratford vatandaşlarının oğullarına ücretsiz eğitim sunan, kırsal İngiltere’nin en iyilerinden biri olan Stratford Gramer Okulu’nda klasik eğitim aldı. Diğer Elizabethan okullarında olduğu gibi, ilk yıllarda Latince dilbilgisi okudu. Daha sonra mantık, retorik, kompozisyon, hitabet, şiir ve Roma edebiyatının anıtları üzerine çalıştı. Makul bir gelenek, William’ın babasına yardım etmek için 13 yaşındayken eğitimini bırakması gerektiğine inandı.

William Shakespeare Sesli Kitap Dinle

Charles Dickens

Charles Dickens, tam adı Charles John Huffam Dickens. Eleştirmen, roman yazarı. Charles Dickens İngiliz bir yazar ve sosyal eleştirmendi. On dört tam roman, eskizler, seyahatler ve Noel kitapları yazdı. Dickens’in romanlarının neredeyse tamamı komik ama derin sosyal endişelerle doludur. Canlı karakterler yaratma yeteneğini muazzamdır.

Bugün romanlarının çoğu klasik olarak kabul edilir. Dickens, 7 Şubat 1812’de doğdu. Elizabeth Barrow Dickens ve John Dickens’da doğan sekiz çocuğun ikincisi. Ablası Fanny en iyi arkadaşı olduğu söylenir. Ve Charles’a hayatı boyunca derin bir etkisi olmuştur.

Babası 1824 yılında tutuklanınca, on iki yaşında Charles, ayakkabı boyadı. Babası 1827’de tekrar mali zorluklara düştüğünde, genç Charles akademiden ayrıldı ve Ellis ve Blackmore hukuk bürosunda memur olarak işe başladı. 1832’de Charles Dickens iki Londra gazetesi için muhabir olmuştu. Dickens hayatının son yıllarında eserlerinden sayısız okumalar yaparak azalan sağlığını kötüleşti. 1865’te bir demiryolu kazasından sonra hiçbir zaman tam olarak iyileşmedi. 1870 yılında hayatını kaybetti.

Tüm zamanların en çok okunan İngiliz yazarlarından biri olan Charles Dickens, yoksulluk, çocuk işçiliği ve kölelik gibi hassas konulara değinen romanlarıyla ünlüdür. Ahlaksızlığın ve baskının İngiliz toplumunun normları olduğu bir dönemde, bu yetenekli yazar bu koşullara karşı düşüncelerini dile getirme cesaretine sahipti.

Charles Dickens Sesli Kitap Dinle

Jane Austen

Jane Austen, 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. Steventon, Hampshire’da 1775’de doğan Jane Austen; 1783’te Oxford’da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton’da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire’da Abbey okulunda okumuştur.

Jane Austen, dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Yaşadığı döneme ilişkin tasvirleri ve kahramanlarının karakterleri romanlarının klasikler arasında yer almasını sağlamıştır. Jane Austen bir köy papazının yedinci çocuğuydu. Babası tarafından eğitilmişti. O dönemdeki kadınlardan daha iyi bir eğitim aldığı için şanslıydı.

Ebeveyni, çocukların hayal gücüne dayalı oyunlarını cesaretlendirdi. Papaz evinin ahırını, yaz tatillerinde ailelerin oyunlar sahneye koyabileceği küçük bir tiyatroya çevirdiler. Austen, 12 yaşına geldiğinde kendi hikayelerini yazıyordu; fakat ilk romanının yayımlanması için yaklaşık 25 yıl daha geçmesi gerekecekti. Austen’in romanları, günümüzde oldukça popülerdir.

Austen, hiç evlilik yapmamış, bunun yerine romanlarının birçok bölümünün geçtiği Bath dahil birkaç yerde ailesiyle birlikte yaşamıştır. Mayıs 1817’de aile, Austen’in hastalığına çare aramak için Winchester’e taşınmış; ancak yazar, iki ay sonra ölmüştür. Cenazesi Winchester Katedraline gömülüdür.

18 Haziran 1817’de göğüs kanserinden ölen Jane Austen; öldüğünde henüz 42 yaşındaydı ve Winchester Katedrali’ne gömüldü.

Jane Austen Sesli Kitap Dinle

George Orwell

Ünlü İngiliz romancı ve denemecisi George Orwell’in aslı adı Eric Arthur Blair’dir. Orwell 1903 yılında Hindistan’ın Motihari kentinde doğdu. Eton’da eğitimini bitirdikten sonra 1922 yılında Birmanya’yada yaşamaya başladı.

1950 yılında, büyük bir savaştan çıkmış yorgun ve yaralarını yeni sarmaya başlayan ülkesinin başkentinde, Londra’da hayata gözlerini kapattı.

George Orwell Sesli Kitap Dinle

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.