ZAKKUMLAR
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Köyde hasta babası, annesi ve kardeşi ile beraber yaşayan bahar zorla istemediği birisi ile evlendirilmek istenmektedir. Bahar başkasını sevmekte ancak ailesine karşı gelememektedir.

Yapım: TRT (Ankara Radyosu)
Tür: Dram , Köy
Yazan: Vasfi Uçkan
Yöneten: Yalın Tolga
Efekt: Ertuğrul İmer,Cankut Ünal
Seslendirme
Mustan: Baykal Saran
Bahar: Ayşegül Arsoy
Aliye Ana: Beyhan Hürol
Hasan: Ertan Savaşçı
Arif: Oytun Şanal
Murat: Ecder Akışık
Hayri Usta: Orhan Aral
Birinci Adam: Erol Amaç
İkinci Adam: Enis Fosforoğlu
Üçüncü Adam: Fikret Ergin
Birinci Kadın: Gülyüz Tolga
İkinci Kadın: Perihan Gönenç
Üçüncü Kadın: Nihal Türkmen
Zeynep: Meral Gözendor
Vecibe: Meliha Ars
Senem: Nuray Dilgen

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Vasfi Uçkan, Şair ve yazar. 15 Ağustos 1929, Ödemiş / İzmir doğumlu. H. Vasfi Uçkan imzasını da kullandı. Ankara II. Erkek Sanat Enstitüsünü bitirdi. Deniz Astsubay Okulu (1950) mezunu. Sınava girerek subay (1958) oldu. Yedi yıl astsubay olarak, on dört yıl subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalıştı. 1972 yılında kendi isteği ile yüzbaşıyken emekliye ayrıldı. 1974 yılında dramaturg olarak girdiği TRT Ankara Radyosuna on üç yıl çalıştı. Ayrıca radyo ve televizyon oyunları yazdı.

İlk şiiri 1944 yılında Ödemiş’te çıkan bir gazetede yayınlandı. Bu tarihten itibaren şiirleri Varlık, Türk Dili, Yeditepe, Yeni Ufuklar, Kaynak, Beş Sanat, Yenilik, Şiir Sanatı vb. dergilerde; diğer tür yazıları Cumhuriyet, Dünya, Vatan, Yeni İstanbul gazetelerinde yayımlandı. Bir söyleşide, yaşadığı ve gözlemlediği çevre ile tanıklığının sanatına yansıyışını şöyle belirtti:

Ben ataerkil bir ailede yetiştim, feodal yapılı bir ailede. İlk gençliğim bu yapının çöküşüne rastlar. Önceleri kadının ailedeki yerini, çaresizliğini, ezilmişliğini, horlanışını nasıl yaşadımsa çöküşe doğru başkaldırışını da gene kendi ailemde ve beyli-ağalı, hacılı-hocalı, zamanında zeybeklik, efelik yapmış olan akrabalarımda gördüm. Aslında başkaldırışta da baskı ve törelerin getirdiği bir siniklik vardı. Çevreye bir türlü uyum sağlayamaz. Çaresizdir. Ve Anadolu kadınının dünü nasılsa bugünü de öyledir biraz. O yüzden ne zaman kadınlardan, kadın haklarından söz edilse, Anadolu kadınıyla ilgili paneller düzenlense o bilimsel konuşmaların arkasında neler yattığının pek kimselerin farkında olmadığına tanık oldum. Anadolu kadınını -daha doğrusu kadınımızı, hele ana olan kadınımızı- anlayabilmek, tanıyabilmek için öncelikle kültürümüze, törelerimize, insanımıza bakmak gerekir. Ağıtlarımıza bakmak gerekir. Ağıtlar anonimdir ama çoğunlukla analardır, kadınlardır. Çoğu böyledir. ‘Ölümün Yüzü’ndeki dört öyküye ben anaların ağıtı gözüyle bakarım. 1970-1980 arası yılların ağıtı.”

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak.

Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.