EZİK OTLAR
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Evlilik çağı gelmiş olan Ayşe, köyün en güzel kızlarından biridir. Ayşe köye sonradan gelen Karadenizli bir ailenin oğlu ile sevdalıdır. Ancak bu aile köy halkı tarafından pek sevilmemektedir. Aslında bu Karadenizli ailenin sevilmemesinin tek nedeni varlıklı olmaları ve köye yerleşir yerleşmez araziler satın alarak köyün en varlıklı ailesi olmalarıdır.

Radyo Tiyatrosu Dinle!

Yapım: TRT (Ankara Radyosu)
Tür: Türk Edebiyatı, Dram, Köy
Yazan: Necati Cumalı
 Yöneten: Yalın Tolga
Efekt: Ertuğrul İmer
Seslendirme
Ayşe İnce: Beyhan Hürol
Gülsüm İnce: Elçin Şanal
Binnaz Nemli: Ayten Uncuoğlu
Mahmut İnce: Baykal Saran
Ethem Tırpan: Ertan Savaşçı
Kenan Gür: Ejder Akışık
Adem Demir: Sancar Altuğ

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Necati Cumalı, 1921’de Selanik’te doğdu. Mübadelede Urla’ya yerleşti. A.Ü. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1950-1957 arasında Urla ve İzmir’de avukatlık yaptı. Yazarlıkta karar kılarak Paris ve İstanbul’da yaşadı, bir ara İsrail’e gitti ve 1970’te İstanbul’a yerleşti. İlk şiiri 1939’da Urla Halkevi dergisi Ocak‘ ta çıktı.

Orhan Veli ve arkadaşlarının oluşturduğu Garipçiler’in ve öteki 1940 kuşağı şairlerinin ortak konu ve yazışlarından bir süre sonra sıyrılarak, yalın bir duyarlılığın şairi oldu. Şiirlerinde net bir görünümle, insan halleri (seviler, ayrılıklar, özlemler, acılar vb.), gündelik yaşam, toplum ve dünya durumu yansıdı; şiirimize kalın, aydınlık bir Cumalı çizgisi çizdi.1955’ten sonra şiiri, hikâyeyi, oyunu, romanı birlikte yürüttü.

Yazdığı bütün türlerde uzatmalardan kaçınan, şiirsel bir yoğunluk yarattı. Şiir, roman, öykü, deneme, günceleri yanında, 29 oyunuyla tiyatromuza da unutulmaz yapıtlar kazandırdı. Çok sayıda yapıtı sinema ve televizyona uyarlandı, vokal bale olarak sahnelendi, birçok dile çevrildi. Oyunları birçok dilde sahnelendi ya da radyoya uyarlandı. Yağmurlu Deniz‘le TDK 1969 Şiir Ödülü’nü; Değişik Gözle‘yle 1957’de, Makedonya 1900’ le 1977’de Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. 

Yaralı Geyik oyunuyla 1979 Muhsin Ertuğrul Ödülü’nü, Tufandan Önce‘yle 1984 Yeditepe Şiir Armağanı’nı, Dün Neredeydiniz oyunuyla 1982 Kültür Bakanlığı Tiyatro Ödülü’nü, Viran Dağlar‘la 1995 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı ve Yunus Nadi Roman Ödülü’nü aldı. 1963’te Susuz Yaz‘dan uyarlanan film, 1964 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı aldı. 10 Ocak 2001’de yaşamını yitirdi.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi, olarak amacımız; Radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak. Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.