EZOP MASALLARI DİNLE

Ezop, bir ‘Eski’ Yunan masalcısıdır. Tahmini olarak Milattan Önce 6. yüzyılda yaşadığı varsayılır. Masalları da kendi adından alır. Fabl denilen öykülerde hayvanların başından geçenleri anlatır. Bunun dışında öykülerinin başkahramanı her zaman hayvanlar olmuştur. Dilden dile anlatılan bu fabllarla Ezop, dünya geneli büyük üne kavuşmuştur. Fakat Ezop’un hayat hikâyesi ise hiçbir zaman ortaya çıkmadı. Hatta yaşamı hep, rivayetlere göre anlatılmıştır.

Edirne yakınlarındaki Amorium kentinde doğduğu iddia edilen Ezop, bir süre Samos adasında yaşamıştır. Dahası özgürlüğü sonrası ile sürekli yolculuk yaparak yaşamına devam etmiştir. Masallarının gerçekliği ve onun mu yazdığı hiçbir zaman bilinememiştir. Ne yazık ki Ezop da Delphia’ye yolculuk yaptığı sırada cinayete kurban gitmiştir. Lakin onun olarak gösterilen en eski derleme Phaleroslu Demetrios tarafından hazırlanmıştır. Sonraları da Milattan Önce 1. yüzyılda Gaius İulius Phaedrus, Ezop masallarını ilk kez Latince olarak aktarır. Anadolu’da yaşayan Babrios ise fablları Milattan Sonra 100 yılına taşır. “Mythiamboi Aisopeioi” adını verdiği eserde öyküler ilavelerle bir araya getirilir.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Aristotales, Ezop’u Anlatmıştır

Bu Masallar, Aristotales için konu bile olmuştur. Hatta Aristotales, Ezop’un yolsuzluktan yargılanan bir siyasetçiyi tilki ile kirpinin öyküsünü anlatarak nasıl savunduğunu anlatmıştır. En önemlisi bilge filozofun da fablları okuduğu bilinmektedir. Ki Aristotales, Ezop’un mahkeme konuşmasını şöyle anlatır.

“Ezop mahkemede; ‘Bir tilkinin başı pirelerle derde girmiş. Bir kirpi de onu pirelerden kurtarsın mı? Diye sormuş. Tilki, ‘Hayır. Bu pireler doydu. Artık fazla kan emiyorlar. Bu nedenle onları kovalarsan, yerlerine yeni, aç pireler gelir.’ demiş’. Ezop, cümleyi kurduktan sonra ise jüriye döner. Dolayısıyla saygı değer jüri üyeleri, müvekkilimi cezalandırırsanız onun yerine onun kadar zengin olmayan birileri gelir ve sizi daha da beter soyar.” demiştir.

Ezop Masalları daha sonra 17. yy. Fransız yazarı Jean de la Fontaine’e esin kaynağı olmuştur.

Son olarak Sesli Kitap Arşivi’nde yayımlanan çocuklar için bazı, Masallar şunlardır. En önemlisi bu öykülere can veren isim ise Müşfik Kenter’dir. Ve Dahası en iyi sesli masalları dinlemek için bizi takip etmeyi unutmayınız.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.