EZOP MASALLARI (MASAL DİZİSİ)

Sesli Kitap Açıklaması

Masallar, Bugün günümüze kadar gelen, Ezop masallarının yaratıcısının uzun yıllar önce yaşamış bir Frigyalı köleye ait olduğu kabul edilmektedir. Ezop adlı bu kölenin son derece zeki bir insan olduğu yazdıklarından da bellidir. Aslında çok uzun yıllar önce yaşamış olması, onun yaşam öyküsünün de bir masal haline gelmesine yol açmıştır. Eski Yunanistan’da yaşayan Ezop doya birçok yolculuk yapmış ve bir dolu öyküyü kısa masallar halinde derlemiştir. Onun masallarında hayvanları konuşturması daha sonraları bir çok masalcının da başvurduğu bir anlatım yoludur. Küçük ama ders dolu öyküleri, hem bizim diş gücümüzü, hem de aklımıza harekete geçirirler. Ezop’un yıllar öncesinden seslenen masallarına kulak verin. Göreceksiniz ki bu yaşlı bilgenin anlattıkları içinize sımsıcak bir duygu ile dolduracak.

İçinde Bulunan Masallar
1: Aslan Payı
2: Avcı İle Aslan
3: Beyinsiz Geyik
4: Eşeğin Eşekliği
5: Güzellik Yarışması
6: İnsan İle Aslan
7: Karga Karga Gak Dedi
8: Kurt İle Aslan
9: Kurt Masalı
10: Tembel Eşek
11: Yılan İle Eğe

Ezop Masalları
SeslendirenMüşfik Kenter

Yazar Açıklaması

Ezop, MÖ 6. yüzyılda yaşadığı varsayılan eski Yunan masalcısıdır. Kahramanları hayvanlar olan masallarıyla büyük ün kazanmış olan Ezop’un yaşamıyla ilgili bilgiler net olarak bilinememektedir. Söylentilere göre Trakya’da dünyaya gelmiştir. Bir süre köle olarak Samos adasında yaşayanmıştır. Ezop azat edildikten sonra çok fazla yolculuk yapmıştır. Delphoi’ye yaptığı gezi sırasında bir cinayete kurban giderek hayatını kaybetmiştir. Ezop’un bugünkü Emirdağ yakınlarındaki Amorium kentinde doğup büyüdüğü de söylenmektedir.

Ezop’un yolsuzluktan yargılanan bir siyasetçiyi tilki ile kirpinin öyküsünü anlatarak nasıl savunduğunu şöyle anlatmıştır: Ezop mahkemede “Bir tilkinin, başı pirelerle derde girmiş, bir kirpi de onu pirelerden kurtarsın mı diye sormuş, tilki, ‘hayır, bu pireler doydu, artık fazla kan emiyorlar. Onları kovalarsan, yerlerine yeni, aç pireler gelir’ demiş”, dedikten sonra, mahkemede bulunan jüriye dönerek, sözlerini şöyle bitir: “Dolayısıyla saygı değer mahkemenin jüri üyeleri, müvekkilimi cezalandırırsanız onun yerine onun kadar zengin olmayan birileri gelir ve sizi daha da beter soyar.” Ezop’un masallarını gerçekten yazdığı yolunda hiçbir kanıt ve belge bulunmamaktadır.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.