FRANZ KAFKA – AÇLIK SANATÇISI

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Franz Kafka’nın Açlık Sanatçısı eseri, dört öyküden oluşan bir kitaptır. Acı, Küçük Bir Kadın, Açlık Sanatçısı Josephine, Şarkıcı ya da Fare İnsanlar olmak üzere. Bazı yayın evlerinde 72 sayfa olan kitap, Kafka’nın ölmeden önce yayımlanan son eseri olarak bilinir. Tabii ki Max Brod, tüm dünyadan saklamıyorsa… Sesli kitap bir bölümünde; görevli ‘Açlık Sanatçısın’a sorar:

“Hala açlıkta mısın? Ne zaman bırakacaksın artık?”
“Hepiniz affedin beni? diye fısıldar açlık sanatçısı.
“Elbet. Seni affediyoruz?
“Hiç durmadan, açlığıma hayranlık duymanızı istedim? diye belirtir sanatçı.
“Hayranız zaten”
“Ama hayran olmamalısınız”
“Peki, öyleyse hayran da değiliz. Niçin hayran olmayacakmışız ki?”
“Çünkü aç kalmak zorundayım ben, başka türlü edemem?”
“Bakın hele” der görevli, “niye başka türlü edemezmişsin?”

Açlık sanatçısı burada son sözlerini söyler, ve der ki: “Çünkü, çünkü tadını sevdiğim yemeği bulamadım. Bulsaydım inan bana, tantana yapmaz, tıkınırdım, senin gibi, herkes gibi?

Kısa öykülerden yer alsa da kitap, çok ‘şeyler’ anlatıyor. Dolaylı ifadeler, mecazlar… Hepsi ve daha fazlasını ustalıkla sunuyor Kafka. Kendi hayatından da izler taşıyan öyküyü sesli kitap olarak sunuyoruz. İyi dinlemeler dileriz.

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması (Kısa Biyografi)

Çekya’nın başkenti Prag’da 3 Temmuz 1883 yılında doğan yazar Franz Kafka, orta sınıf bir Yahudi ailede büyüdü. Prag Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra sigortacılıkta çalışıp, akşamları yazdı. İş yerinde Kafka, sosyalleşmesi kolay ve iyi bir espri anlayışı olan biri olarak görülen popüler bir çalışandı. İki kez 1917’de kız arkadaşı Felice Bauer ile evlenmek için nişanlandı. Daha sonra Kafka Yahudi kökenlerini ve sosyalizm tercihini paylaşan Dora Dymant’a (Diamant) aşık oldu. Kafka’nın gittikçe artan sağlığının ortasında, iki aşk yaşadı. 1923’te yazmaya odaklanmak için Almanya’nın Berlin şehrine taşındı. İlk dili Almanca idi. Aslında Çekya geçmişine ve Yahudi kökenlerine rağmen Kafka’nın kimliği Alman kültürünü destekliyordu.

Ancak kısa bir süre sonra 3 Haziran 1924 tarihinde Avusturya’nın Kierling kentinde tüberkülozdan hayatını kaybetti. Arkadaşı Max Brod, çalışmalarının çoğunu ölümünden sonra yayımladı. İnanılmaz bir şekilde, ölmeden önce Kafka’nın adı sadece küçük okuyucular grubu tarafından biliniyordu. Hayatını kaybettikten sonra Max Brod, Kafka karşı çıkmış olsa da eserleri yayımladı. Kitaplarına, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında büyük bir ilgi duyuldu. Alman edebiyatını büyük ölçüde etkiledi.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.