HIRÇIN KIZ
|RADYO TİYATROSU|

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Baptista, son derece varlıklı biridir. Evlilik çağına gelmiş iki kızı bulunan Baptista’nın kızlarından Bianca son derece uysal hanım hanım bir kız olmasına rağmen diğer kızı Katharina son derece hırçın bir kızdır. Babtista, Bianca’nın taliplerine hırçın kızı Katharina evlendikten sonra Bianca’nın evlenmesine izin vereceğini söyler.

Radyo Tiyatrosu Dinle!

Yapım: TRT
Tür: Dünya Edebiyatı
Yazan: William Shakespeare
Eser: The Taming of the Shrew (1590-1592)
Çeviren: Mehmet Şükrü
Radyoya Uygulayan: Yıldız Kenter
Efektör: Korkmaz Çakar
Seslendirme
Lucentio: Mustafa Alabora
Tranio: Erdal Özyağcılar
Baptista Minola: Kâmran Yüce
Hırçın Kız Katharina: Göksel Kortay
Hortensio: Erdoğan Akduman
Bianca: Güler Kıpçak
Gremio: Pekcan Koşar
Biondello: Salih Sarıkaya
Petruchio: Müşfik Kenter
Grumio: Alpay İzer
Curtis: İsmail Düvenci
Felip: Atilla Özler
Joseph: Abdullah Şahin
Nathaniel: Ersin Sanver
Pedagog: Cenap Aydınoğlu
Vincentio: Erdoğan Ersever
Terzi: Candan İsen

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

William Shakespeare, İngiliz oyun yazarı, şair ve aktör. Shakespeare genellikle İngiliz yazarların en büyüğü ve insanlık tarihinin en sıra dışı yaratıcılarından biri olarak kabul edilir. William, Stratford-upon-Avon, İngiltere’de doğdu ve 26 Nisan 1564’te vaftiz edildi. Sekiz çocuklu ailenin üçüncü ve hayatta kalan en büyük oğludur. Annesi, Mary Arden köyden bir toprak sahibinin kızıydı. Babası John, bir çiftçinin oğlu. Ve tarım ürünlerinin tüccarıydı.

Shakespeare muhtemelen Stratford vatandaşlarının oğullarına ücretsiz eğitim sunan, kırsal İngiltere’nin en iyilerinden biri olan Stratford Gramer Okulu’nda klasik eğitim aldı. Diğer Elizabethan okullarında olduğu gibi, ilk yıllarda Latince dilbilgisi okudu. Daha sonra mantık, retorik, kompozisyon, hitabet, şiir ve Roma edebiyatının anıtları üzerine çalıştı. Makul bir gelenek, William’ın babasına yardım etmek için 13 yaşındayken eğitimini bırakması gerektiğine inandı.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak. Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.