FRIEDRICH NIETZSCHE – BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞT

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Saygılı, dayanıklı ve kuvvetli bir ruhun ağır yükleri vardır. Onun kuvveti, daima ağırı ve en ağırı ister. “Ağır nedir?” Dayanıklı ruh böyle sorar. Deve gibi diz çöker ve iyi yüklenmek ister. “Yiğitler, en ağır şey nedir ki omzuma alayım ve kuvvetime sevineyim?” Her türlü cefayı çekebilen ruh böyle sorar. Kibirini zedelemek için alçalmak mı? Hikmetiyle alay için deliliğini belli etmek midir? Yoksa, zaferini kutlayan bir davadan ayrılmak mı?

Akıl erdirmenin çayır ve otu ile geçinmek ve gerçeğin aşkıyla ruhta açlık çekmek midir? Hasta olmak ve teselliye geleni geri çevirmek ve senin istediğini hiçbir zaman duyamayan sağırlarla dostluk yapmak mıdır? Bizi hor görenleri sevmek ve bizi korkutmak isteyen hayalete el uzatmak mıdır? İçinde gerçek var, diye kirli sulara dalmak ve soğuk kurbağaları, sıcak yengeçleri itememek midir?

Bütün bu en güç şeyleri dayanıklı bir ruh yüklenir. Yükünü almış ve çöl yolunu tutan bir deve gibi o da kendi çölüne doğru yürür. Alışıgelmiş söylemlerin dışına çıkıp, düşünerek yaşamını önemini anlatan, insan hayatını daha da anlamlandıran bir başucu kitabını elinizde tutuyorsunuz. Akıcı, doyurucu ve zengin dili ile tüm dünyada onlarca yıldır okunan eşsiz bir eser. Nietzsche’nin düşüncelerinin en yüksek düzeye eriştiği olgunluk dönemi, ‘Böyle Buyurdu Zerdüşt’ adlı bu eseri ile başlar. Bu eser, Nietzsche Felsefesi’nin de ana kitabıdır.

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Friedrich Nietzsche, (d. 15 Ekim 1844 – ö. 25 Ağustos 1900), Alman filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci. Ahlak, din, felsefe ve bilim üzerine yazdığı metinlerle dünya düşünsel tarihine yön veren isimlerden biri. Nietzsche, Leibzig’e yakın Löcken köyünde dünyaya geldi. Papaz olan babası o daha küçük yaştayken vefat etti. Annesi ve kız kardeşi Elizabeth ile büyüdü. Eğitim hayatı dini okullarda geçen Nietzsche, disipliner bir sistemde var oluş çabası verdi. Tanrı’yı ve dini sorgulamalarıyla bilinen Alman filozof, müzikle de yakından ilgiliydi. İyilik-Kötülük kavramları üzerine kurduğu felsefesi kendisinden sonrakileri oldukça etkilemiştir. 24 yaşındayken profesör ünvanı ile Basel Üniversitesi’ne atandı. Zekâsı ve bakış açısıyla üniversitede saygın bir yer edinmesi de uzun sürmedi.

Filoloji kürsüsünde ders veren Alman yazar, sağlık sorunları artınca 1879’da istifa etti. Bu süreçte üretmeye devam etti. 1889 yılında zihinsel yetilerini tümüyle yitirmeye başladı. Kız kardeşinin bakım altına aldığı filozof, gençlik yıllarında kaptığı frengin yeniden nüksetmesiyle 11 yıl boyunca bitkisel hayatta kaldı. 25 Ağustos 1900’de vefat etti. Yaşamı boyunca hastalıklarla mücadele eden filozofun Deccal, Aklın Serüveni, Böyle Buyurdu Zerdüşt en bilinen kitaplarından bazılarıdır. Kendi zamanında anlaşılamayan isimlerin başında gelen Nietzsche’nin aforizmaları asırlardır paylaşılıyor: “Beni öldürmeyen şey güçlendirir”

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.