HALİDE EDİP ADIVAR – TÜRK’ÜN ATEŞLE İMTİHANI

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Burada. Türkiye, başşehrinden ve Anadolu daki topraklarından mahrum edilmek istenilmiyordu. İmparatorluk un. İstanbul başşehri olarak kalmasına taraftar olmakla beraber. Akdeniz le Karadeniz aracındaki geçidi tarafsız hale sokmak. Ermenistan. Arabistan. Mezopotamya. Suriye ve Filistin V ayrı ayrı parçalara ayırmak vardı.

Halide Edib Adıvar. çocukluk günlerinden 1918’e kadarki anılarını Mor Salkındı Ev başlığıyla kaleme almıştı. Türk ‘ün Ateşle İmtihanı, bundan sonrasını. 1918’den 1923 sonlarına kadar olan dönemi anlatıyor. Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında yaşananlar, yazarın gözlemleri canlı ve etkileyici bir anlatımla okura sunuluyor.

Türk ün Ateşle İmtihanı. Halide Onbaşı’nın. o günleri yaşayan bir aydının içten anlatımıyla yakin tarihimize ışık tutuyor.

Seslendiren: Tugay Alpat
Yazar: Halide Edib Adıvar

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar Açıklaması

Halide Edib Adıvar, Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. Özel olarak Rıza Tevfik’ten felsefe ve sosyoloji, Salih Zeki’den matematik dersleri aldı.. Milli Mücadele’ye katıldı. Cumhuriyet’in ilanından sonra kocası Adnan Adıvar ile gittiği Avrupa ve Amerika’da on beş sene kadar kaldı 1939’da yurda döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörü, İzmir milletvekili oldu.

İlk romanlarında aşk konularını işliyor, kadın psikolojisi üzerinde duruyordu. Sonra türkçülük akımını benimsedi; duygulandırma ve süslemeden kaçınan, realizmi ön plana alan romanlar yazdı. Hele yurda döndükten sonraki romanlarında konularını bir olay çevresinde toplanan tek insanlara değil, devirlere, nesillere gelenek ve törelere bağladı. Sineki Bakkal romanı CHP roman ödülünde birincilik kazanmıştır. Çevirileri, incelemeleri, İngilizce eserleri de olan yazarın romanları filme de alınmıştır.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.