İHSAN OKTAY ANAR – PUSLU KITALAR ATLASI

Sesli Kitap Açıklaması

İhsan Oktay Anar
“Puslu Kıtalar Atlası”
Sesli Kitap Dinle

Sesli Kitap. Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden İhsan Oktay Anar, 1995’te yayımladığı Puslu Kıtalar Atlası ile 7’den 70’e geniş bir okur kitlesine ulaşmaya devam ediyor. Eserinde fantastik ve tarihi roman özelliklerini ustalıkla bir araya getiren yazar, zengin anlatımı ile okurlarına benzersiz bir deneyim sunuyor.

Puslu Kıtalar Atlası, Anar’ın yayınlanan ilk romanı olmasına karşılık, içerik ve biçim bakımından Türk edebiyatının en olgun örnekleri arasında gösteriliyor. Yayımlandığı dönemden itibaren 50’den fazla baskıya ulaşan eser, geçmişin ikonik ögelerini yenilikçi bir anlatımla okurlarına aktarıyor. Yazar, geleneksel iç içe öyküleme tekniğini de postmodernist bir yaklaşımla “üst kurmaca” olarak yeniden yorumluyor.

Düş ve Gerçeklik Arasında Nefes Kesici Bir Yolculuk

Puslu Kıtalar Atlası, ana tema olarak varlığın gerçekliğini ve kurgusallığını sorguluyor. Roman boyu ön planda tutulan bu sorgulama, okurun kitapta gerçekleşen tüm olaylara farkındalık ile yaklaşmasını sağlıyor. Romanın başkahramanı Uzun İhsan‘da olay örgüsünü aynı ikilem üzerinden başlatıyor.

Romanın başında Uzun İhsan, okuduğu bir kitabın etkisinde kalarak sürekli varlığın gerçek mi yoksa düş mü olduğuna kafa yormaya başlıyor. Bunun sonucunda uyku şurubu içerek düşler alemini dolaşmaya karar veriyor. Gördüğü rüyaları ise bir kitaba aktararak oğlu Bünyamin’e veriyor.

Uzun İhsan’ın gördüğü düşler ve oğluna bıraktığı kitap, romanın çerçevesini oluşturuyor. Altı bölümden oluşan romanda, söz konusu ana hikaye ve Bünyamin’in maceralarından oluşan farklı öyküler yer alıyor. Bünyamin de romanın bir diğer başkahramanı olarak okurun karşısına çıkıyor. Babasının ona bıraktığı atlas rehberliğinde düşler aleminde yolculuğa çıkan Bünyamin, bu serüvenin sonunda sizce nasıl bir cevaba ulaşacak?

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: İhsan Oktay Anar
Yayınevi: İletişim Yayıncılık – Çağdaş Türkçe Edebiyat Dizisi

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

İhsan Oktay Anar, 1960 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. Yazarlığın dışında Edebiyat Çevirmenliği ve Üniversite Öğretim Görevlisidir. Ege Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi gören yazar, 1984 yılında bu bölümden mezun olmuştur. 1989 yılında yine aynı üniversiteden yüksek lisansını tamamlamıştır. Öğrenim gördüğü Ege Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde Antik Çağ ve Yunan Felsefesi derslerinin hocalığını yapmaktadır. İlk kitabı Puslu Kıtalar Atlası’nı 1995 yılında yayımlanmıştır. İlban Ertem tarafından çizilen çizgi-roman basımı İletişim Yayınları tarafından 2015 yılında yayımlanmıştır.

Puslu Kıtalar Atlası, 20’den fazla dile çevrildi.

Yazar, gelişimleri tutarlı, çok çeşitli ve özgün karakterleriyle tanınmaktadır. Bu karakterler yazarın kitaplarındaki fantastik olay örgüsüne felsefi bir boyut kazandırırlar. Doğaüstü ögeler, halk edebiyatına ve kültürüne yapılan göndermeler yazarın eserlerinde yaygın bir şekilde görülür. Türkçe yazdığı kitaplarında Osmanlıca ve yöresel ağızları da sıklıkla kullanmaktadır. Anar’ın her kitabında “Uzun İhsan” adında bir karakter yer alır ki bu da yazarın kendisidir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Seslendiren: Kitaplığın Sesi

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.