JOAQUİN MURİEAT’İN İHTİŞAMI VE ÖLÜMÜ
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Joaquin Murrieta, arkadaşları arasında erdemli ve namuslu biri olarak bilinir ve bu yüzden de çok saygı görürdü. Joaquin Murrieta, Amerika’daki altına hücum yıllarında Kaliforniya’ya gider.

Radyo Tiyatrosu Dinle!

Yapım: TRT
Tür: Dünya Edebiyatı, Dram, İntikam, +18, Tiyatral
Yazan: Pablo Neruda
Çeviren: Özdemir İnce
Uygulayan: Aziz Çalışlar
Yöneten: Rüştü Asyalı
Yapımcı: Metin Öztekin
Efektör: Hamit Çelik
Teknik Yapım: Ferhat Özbilek
Seslendirme
Ozan: Baykal Saran
Murrieta: Burak Sergen
Theresa: Zeynep Eronat
Birinci Koro: Cahit Çağıran, Hakan Vanlı, Hakan Özgömeç
İkinci Koro: Nuri Gökaşan, Cahit Öztüfekçi, Hakkı Ergök
Kadınlar Korosu: Berrin Ötenel, Ayça Önal, Meral Niron
Don Vichente: Bülent Türkmen Gazete: Satıcısı: Sinan

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Pablo Neruda, 12 Temmuz 1904 yılında Parral, Şili’de dünyaya gelmiştir. Küçüklüğü babasının görevli olduğu küçük taşra istasyonlarında geçmiştir. Edebiyat ve siyasal açıdan etkilendiği Şili’nin ülü kadın şairi Gabriela Mistral ile tanışmıştır.

Pablo Neruda, yüksek öğrenimi için Santiago’ya giderek üniversitede edebiyat ve felsefe okumuştur. 1921 yılında bir şiiri ile Öğrenciler Birliğinin yarışmasını kazanmıştır. Sembolizm ve Gerçeküstücülük akımlarının ve bu anlayışta yazan şairlerin etkisinde kalmıştır.

1971 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü alan Pablo Neruda bu sırada Şili’nin Paris büyükelçisi olmuştur. Yazar 1924 yılında yayımlanan Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı adlı şiir kitapları ile üne kavuştu. Şiirsel bir dille kaleme alınmış olan Yaşadığımı İtiraf Ediyorum adlı yapıtı ise kendi yaşam öyküsüdür.

Pablo Neruda’nın düz yazılarından ve mektuplarından bir bölümü de Türkçe’ye çevrilmiştir. Pablo Neruda, 23 Eylül 1973 yılında Santiago, Şili de hayatını kaybetmiştir.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak. Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.


Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.