JOHN STEINBECK – CENNETİN DOĞUSU

Sesli Kitap Açıklaması

Gazap ÜzümleriFareler ve İnsanlarİnci gibi eserleriyle dünya çapında büyük bir üne kavuşan Nobel Ödüllü Amerikalı yazar John Steinbeck’in Cennetin Doğusu romanı, Amerikan edebiyatının başyapıtlarından biri olarak gösteriliyor.

Steinbeck’in 1952 yılında yayımlanan ve “Bugüne kadar yazdıklarım, bu kitap için bir hazırlık niteliğindeydi.” şeklinde ifade ettiği eser, iyilik ve kötülük arasındaki mücadelenin antik zamanlardan bugüne uzanışını konu ediniyor.

Steinbeck’in kendi yaşamından izler taşıyan Cennetin Doğusu, Kuzey California’daki verimli tarım arazilerinden olan ve yazarın gençlik yıllarında tarım işçisi olarak çalıştığı Salinas Vadisi’nde geçiyor.

Kurgu ve olayların işleniş şekli bakımından Amerikan Gerçekçiliği akımına dahil edilen eser, bölgedeki çiftçi ailelerinin yaşamını tüm yönleriyle ele alıyor. Yazar, eserindeki karakter ve tipleri, burada karşılaştığı gerçek kişilerden yola çıkarak okurlarına aktarıyor.

Cennetin Doğusu, Amerika’da hayatta kalma mücadelesi veren ve sonunda yolları Salinas Vadisi’nde kesişen Trask ve Hamilton ailelerinin çekişmesini anlatıyor. Satır aralarında iyilik ve kötülüğün temellerini irdeleyen eser; “Kabil’in işlediği ilk günah karşılığında iyi ve kötünün doğuşu” ile “davranışlarda kader ve iradenin payı” gibi konularda okurlara önemli sorular yöneltiyor.

Trask ve Hamilton ailelerinin bireyleri üzerinden insanın temel özellikleri, sahip olduğu değerler ve davranış biçimlerini irdeleyen Cennetin Doğusu; okurlarını delilik ve bilgelik, erdemlilik ile ahlaksızlık, bağlılık ile nankörlük gibi zıt kutupları çarpıştırmaya çağırıyor.

Mitler, kutsal kitaplardaki anlatılar ve metaforların bolca yer aldığı eser, insanoğlunun kendine dair kuşaklardır sorguladığı soruları bir potada eritiyor.

Seslendiren: Kitapların Sesi
Yazar: John Steinbeck
Yayınevi: Sel Yayıncılık

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar Açıklaması

John Steinbeck, Pulitzer Ödüllü romanı ‘Gazap Üzümleri’, ‘Fareler ve İnsanların’ ve ‘Cennetin Doğusu’ gibi çalışmaları ile tanınan Amerikalı bir romancı. John Steinbeck, Nobel ve Pulitzer ödüllü bir Amerikan romancısı. Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri ve Cennetin Doğusu’nun yazarı. Steinbeck üniversiteden ayrıldı ve yazar olarak başarıya ulaşmadan önce işçi olarak çalıştı. Eserleri genellikle sosyal ve ekonomik sorunlarla ilgileniyor. Bir Pulitzer Ödülü ve Ulusal Kitap Ödülü kazandı. Steinbeck II.Dünya Savaşı sırasında savaş muhabiri olarak hizmet etti . 1962’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Dünya Klasikleri

Dünya Klasikleri, kategorisinde; ünlü yazarların, başyapıt eserleri hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Eskimeyen, günümüz tabiriyle ‘modası’ asla geçmeyecek en başarılı yazarların adeta dile getirdiği eserleri Sesli Kitap Arşivi’nden ücretsiz olarak ulaşabileceksiniz. Özenle seçilen herkesçe kabul edilen başta Rus, Fransız ve İngiliz edebiyatındaki doyumsuz yazılar sizlere yeni bir dünya açacaktır. Yazıldığı zamanın ötesindeki eserler günümüzde seslendirip hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacaktır. İster okuyun isterse Sesli Kitap Arşivi üzerinden dinleyince yapıtların neden ‘klasik’ hale geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.