KEMAL TAHİR – BOZGUN

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, “Bozgun” Üçüncü defa yararlanmama meydan kalmadı. Fırkamız cepheden geriye alınarak Burdur’a gönderildi. Bandırma’dan odun yakan seferberlik trenlerin birine binerek yola çıktık. 10 günde mi 20 günde mi baladız istasyonunu tutabildik.  Güzel ve soğuk bir bahar günüydü istasyondan şehre dört saatlik araba yolu vardı. Burdur’un tuzlu Gölü ile çıplak ovayı sağımıza bir kelle şekerine benzeyen kireçli beyaz tepeleri solumuza alarak hareket ettik. Şehre yaklaştıkça rüzgar acayipleşiyordu. Ben bu kadar dünyaya gezdim hiçbir yerde böyle güzel buram buram kokan rüzgar görmedim.

Burdur’un etrafı gül bahçeleri ile çevrilmişti. Gül yağı çıkarıldığı aylarda sokakların dar çamurlu arklarından adeta gül suyu akıyor çeşit çeşit güller öyle demetle değil eşek alıp satılıyordu.

Öykü: Bozgun
Yazan: Kemal Tahir
Seslendiren: Mehmet Atay

Yazar Açıklaması

Asıl ismi İsmail Kemalettin Demir olan Kemal Tahir 15 Nisan 1910 yılında İstanbul’da doğdu. Babası II. Abdülhamid’in yaveri olan bir deniz subayıdır. Galatasaray Lisesinde okurken okulunu yarıda bırakarak çalışmaya başladı. Çeşitli işlerde çalıştı. Vakit, Son Posta gibi gazetelerde muhabirlik ve düzeltmenlik yapmıştır. Karagöz gazetesinde başyazarlık yaptı. Tan gazetesinin yazı işleri müdürlüğüne getirildi.

Kemal Tahir Nazım Hikmet Ran ile birlikte Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesinde isyana teşvik suçlaması ile yargılanmış 15 yıl hapse mahkum edilmiştir. 12 yıl ceza evinde yatan Kemal Tahir genel afla özgürlüğüne kavuşmuştur.

Kemal Tahir özgürlüğüne kavuştuktan sonra İzmir Ticaret Gazetesi İstanbul temsilciliğini yaptı. 7 Eylül 1955 olaylarında gözaltına alındı ve 6 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Aziz Nesin ile birlikte Düşün Yayınevini kurmuştur. 60 yıldan sonra tamamı ile birlikte edebiyata yönelmiş ve kendini yazmaya vermiştir. Geri kalan hayatını romanlarından gelen gelir ile sürdürdü.

21 Nisan 1973 yılında İstanbul’da hayatını gözlerini kapamıştır.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.