MUSTAFA KEMAL ATATÜRK – NUTUK

Sesli Kitap Açıklaması

Mustafa Kemal Atatürk
Nutuk
Sesli Kitap Dinle

Nutuk Kitap Özeti ve Kahramanları

Sesli KitapNutuk konuşma, seslenme, hitap etme anlamlarında kullanılan bir kelime olarak Türkçe’de söylev olarak da bilinmektedir. Nutuk deyince akla, Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyet döneminde onuncu yıl münasebetiyle parti kongrelerinde yaptığı genel kurul konuşmaları gelmektedir. Nutuk, hitabe şeklinde kağıttan nakledilen sözler olarak hazırlanan bir metindir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından okunan metin daha sonra tab edilmiştir. Nutuk’ta 1919 – 1927 yılları arasında geçen siyasi, sosyal, dini, politik, bilimsel ve tarihi olayların akışı ve gerçekleşme sebep ve sonuçları, dönemin kişilerinin şahitlikleri ve ifadeleriyle anlatılmaktadır. Nutuk Milli Mücadele ve cumhuriyetin ilk inkılaplar dönemini anlatmaktadır.

Nutuk’un dili eski konuşma dilinde ağır ve akıcı olarak yazılmıştır. Bir hitabe şeklinde okunduktan sonra ilk kez eski yazıyla basılmıştır. Harf İnkılabı ile basımı arasında bir sene fark olduğundan daha sonradan latinize edilmiştir.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta Milli Mücadele’nin başlangıç vetiresini, Samsun’a çıkışını, Amasya Genelgesi’ni, Erzurum ve Sivas Kongreleri’ni, Ankara’da meclis açılışını, cumhuriyetin ilanını ve yapılan inkılapları anlatmaktadır. Bazı siyasi olaylardan ve anlaşmalardan da bahsederek tarihin bir kısmında yazılı kaynak oluşturmaktadır. Sevr, Lozan, Montrö gibi proje ve anlaşmalardan bahsetmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş vetiresini aktardıktan sonra, alınan kararların, uygulanan siyasi yöntemlerin ve gelişmelerin analizini yapar ve Türkiye’ye yeni bir gelecek çizerek muasır medeniyetler seviyesine ilerlemede yol gösterir. Nutuk bu nedenle önemli bir eser olarak, Mustafa Kemal’in fikir dünyasını da göstermektedir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynak

6 Yorum On Mustafa Kemal Atatürk – Nutuk

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer