MEDELINE MILLER – BEN KİRKE

Sesli Kitap Açıklaması

Madeline Miller
“Ben Kirke”
Sesli Kitap Dinle

Sesli KitapBen Kirke Ozanlar benden, erkek kahramanın karşısında diz çöküp merhamet dilenen bir kadın olarak bahsetti hep; ilaç katarmışım tatlı şaraplarına, büyüleyip domuza çevirirmişim hızlı giden gemilerin tayfasını, babaevini unutturur, sılaya kavuşmalarına müsaade etmezmişim. Ben ilk büyümü aşkımdan yapmıştım. Ben, Helios’un kızı, Aiaie Cadısı Kirke. Hayatım boyunca trajedinin beni bulmasını bekledim. Ben, Kirke’de Madeline Miller; Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin binlerce yıldır anlatılagelen hikâyesini farklı bir bakış açısından sunmakla kalmayıp Olymposlu tanrıların dünyasını Homeros’un destansılığında aktarmayı başarıyor. Nympha kızlarından Perses ile çok güçlü Titanlardan Helios’un ilk kızı olan ‌‌Kirke, güneşi temsil eder.

Titanlardan gelen ‌‌Kirke’nin en kötü özelliği sesinin çok kötü olmasıdır. O kadar kötü bir sesi vardır ki kimse onun konuşmasına tahammül bile edemez. Herkes tarafından dışlanır. Kirke, sesi dışında gözlerinin farklı olmasıyla da tanrılar tarafından dalga konusu olur. Ailesinin bile hiç sevmediği ‌‌Kirke, Titan bir babaya sahip olmasına rağmen özel güçleri yoktur. Bu süreçte hatalar yaparak onlardan ders çıkarmaya başlar. Babası gibi bakışlarıyla şimşekler atamasa da ilginç iksirler yapmayı başarır. Büyü yapabildiği fark edilince de cezalandırılıp Aiaie ismindeki ufacık bir adaya kapatılır ve oradan ayrılamaz.

Madeline Miller, Ben Kirke eserinde zaman atlaması yapmadan Kirke’nin hayatında neler olup bittiğini okuyucuya anlatır. ‌Atmaca anlamına gelen Kirke adını, teyzesi annesinin gözüne girebilmek için koyar. Ana hikayede ‌‌Kirke, cadılık mertebesine kadar ulaşır. Bu süreçte Güneş Tanrısı ‌Helios ile mücadelesi ve yaşadığı aşklar da romanda yer bulur. Çoğu zaman da günler hızlıca geçmiş gibi hisseder. Birçok şeye şahit olurken seneler akıp gider ve sonunda yine kendisiyle baş başa kalır.

NPR, Washington Post, Buzzfeed, People, Time, Amazon, Entertainment Weekly, Bustle ve Newsweek’e göre Yılın En İyi Kitabı.

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Madeline Miller, New York ve Philadelphia’da büyüdü. Brown Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisansını Klasikler alanında tamamladı. Lise öğrencilerine on beş yıldan fazla bir süredir Latince, Yunanca ve Shakespeare öğretti ve ders verdi. Chicago Üniversitesi Sosyal Düşünce Komitesi’nde ve Yale School of Drama’da Dramaturji bölümünde çalıştı ve burada klasik metinlerin modern formlara uyarlanmasına odaklandı.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Seslendiren: Seval Bektaş

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.