MAFYA VE TERÖRİZM KİTAP LİSTESİ

Mafya ve Terörizm Kitap Listesi, yasa dışı dünyadaki gizli bağlar, derin devletin öteki planları. Belki de ilk defa duyacağınız istihbarat savaşlar. Sesli Kitap Arşivi olarak sarsıcı, doğruları yüzümüze vuran bir liste hazırladık. Mafya, terörizm ve yeraltı dünyasından seçilen kitaplar. Mafyanın kirli işlerini, ürkütücü birliktelikleri bulabileceksiniz.

Bu kitaplarda beklenmedik olaylarla karşılaşacaksınız. Bu önerilen kitapları okuyup ya da sesli kitap olarak dinleyip etkilenmemeniz mümkün değil. Bazı eserlerin nerdeyse her satırı itiraflarla dolu. Uyuşturucudan silah kaçakçılığına, kara paradan derin devlete kadar. Son zamanlarda gündemden düşmeyen mafya – devlet ilişkisine ışık tutabilecek bir liste hazırlamak istedik. Bu kitaplar, sadece Türkiye değil, dünya mafyasının İtalyan ve Amerikan filmlerindeki gibi olmadığına ışık tutabilir. Bazı eserlerde ise biyografi tadında “Babalar”ın cezaları ve kurnazlıkları da ayrıca ele alınmıştır. Ki “âlem” diye hitap ettikleri yaşam, sadece onlar için zannedenler bile vardır.

Türkiye’de 12 Mart’la birlikte yaratılan mafya düzeni içinde kendinizi bulabileceksiniz. 12 Eylül ve daha sonra malûm Susurluk kazası. En son olarak da İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında “Organize suç örgütü yöneticisi ve üyesi olmak” suçlamasıyla soruşturma başlatılan Sedat Peker’in açıklamaları gündemi bir hayli meşgul etmekte. İşte o mafya, terörizm, yeraltı dünyasına ait önerebileceğimiz bazı kitaplar.

Derin Abiler – Necdet Pekmezci

Onlar derin, karanlık, tenha, kuytu yaşamlarında hep zirvedeydiler. Yine bilinmeyenler, yine derin ilişkiler konuşuldukça araştırıldıkça, görülecek ki onlar derin ağabeylerin en deriniydiler. Bunun dışında Abdullah Çatlı nasıl efsane oldu? Devlet adına hangi görevleri üstlendi? Kimlerle çalıştı? Sanıldığının aksine MİT’ten neden hep uzak durdu? ASALA, PKK, ve Dev-Sol operasyonlarının perde arkası. Ayrıca terör örgütlerinin uyuşturucu trafiğini konan engel.

Kumarhaneler kralı Ömer Lütfü Topal ve Tarık Ümit’in öldürülmesinin ardında yatan sırlar. Çatlı’nın peşine Yeşil’i kim taktı, Yeşil bu işten neden vazgeçti?    Bolu-Düzce-Sapanca ölüm üçgeni. Ayhan Çarkın’ın itirafları. Abdullah Çatlı sıradan bir trafik kazasına kurban gitmiş olabilir mi

(Tanıtım Bülteninden)

Terörsüz Özgürlük- Uğur Mumcu

Nadir Nadi, kitap için der ki. ‘’Uğur Mumcu’nun Türk köşe yazarlığına yepyeni bir hava getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Keskin bakışlı bir gözlemci, belgesel bir eleştiricidir o çünkü. Güçlü hukuk mantığını çok kez ince bir mizah çizgisi ile çerçevelediği için, yazıları ne denli ağır olsa da okura ferahlık verir.

Uğur Mumcu’nun yazıları bugün günceldir. Bunlar, yarınki kuşaklar hesabına kuşkusuz ibret alınması gereken birer tarih dersi yerine geçecektir.”

(Tanıtım Bülteninden)

Abdulah Öcalan’ı Nasıl Sorguladım – H. Atilla Uğur

SORGU GÖREVLİSİ (H. A. UĞUR)- “Bak APO, Türkiye Cumhuriyeti devleti şu ya da bu şekilde bu terör belasından vatandaşını kurtaracaktır. Ama önemli olan insanlarımız zarar görmeden bu işi halletmektir. Şiddetin durması, halkın güvenliğinin sağlanması esastır. Ama bunun için yasadışı bir terör örgütü ile masaya oturacak da değiliz. (…) Bu mülakatlar tamamen senin talebin üzerine ve karşılığında şu olacak bu olacak pazarlığı olmadan gerçekleşmiştir. Sen, ‘Şiddetin durmasını sağlayacağım, kendim için bir şey istemiyorum’ diyorsun. Sorgu başladığından beri hep bunu söyledin, öyle değil mi?”

SANIK (A. OCALAN)- “Kesinlikle doğru… Ben size daha önce söylemiştim, örgüt bana bağlıdır, beni dinler… Daha ilk gün devletimin hizmetindeyim derken kastettiğim, bu işin bitirilmesi doğrultusunda ciddi adımlar atmamızdır. Türkiye’yi yönetenlerin ellerini güçlendirmek için ben öncelikle silahlı mücadeleye son verme ilanı yapmak istiyorum. (…) Sizlerden tek talebim bunları yapabilmek için bana imkân sağlamanızdır.”

(Tanıtım Bülteninden)

Derin Hizbullah – Ruşen Çakır

17 Ocak 2000 tarihinde İstanbul Beykoz’da yapılan Hizbullah operasyonu televizyonlardan canlı olarak yayınlanmıştı. Kazılan her mezar ev, bulunan her ceset, domuz bağları, işkenceli sorgu kasetleri, Hizbullah”ı Türkiye gündeminin ilk sırasına yerleştirdi. Bir yıl sonra, 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır”da, ilin Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve beş meslektaşı aynı örgüt tarafından öldürüldü.

Bu suikast, örgütün belini kırdıklarını iddia eden yetkililere çok sert bir tekzip oldu; aynı zamanda Hizbullah hakkındaki senaryoların daha da artıp karmaşıklaşmasına yol açtı. Derin Hizbullah, örgütü başka odaklarla kurduğu “derin ilişkiler” temelinde değil, bizzat kendi derinliği içinde ele alıyor.

Din Referanslı Terörizm Üzerine – Mahir Terzi

Bu çalışma, şu sorulara cevap verebilmeyi amaçlamakladır.
1) Din Motifli Terörizm, İslam coğrafyası ile mi sınırlıdır?
2) İslam coğrafyasında, Din Motifli Terörizmin retoriği nedir?
3) Bu retoriğin yapısal nedenleri nedir?

Bu çerçevede a) Din Motifli Terörizm tanımına hızlıca göz atılmış, b) Tek Tanrılı üç dinin kriminolojik-politik durumu gözden geçerlidir., c) Din Motifli Terörizmin, peşinen söylemek gerekirse, 20. yüzyıldan bu yana etki ve yaygınlık açısından, diğer tek tanrılı dinlere kıyasla hâkim renk olduğu İslam coğrafyasındaki retoriği değerlendirilmiş. (Tanıtım Bülteninden)

Türkiye Şeriatçi Terörün ve Batının Kıskacındaki Ülke – Necip Hablemitoğlu

Köstebek ve Alman Vakıfları kitaplarının yazarı Necip Hablemitoğlu, Şeriatçı Terörün ve Batının Kıskacındaki Ülke;Türkiye adlı kitabında, Türk Devleti ve bütünlüğünün karşı karşıya kaldığı tehlike ve tehditleri gözler önüne seriyor. Dış güçlerin tarikat ve terör üzerinden Türk insanına olan etkisinden bahsedip, bu güçlerin insanları kendi çıkarları doğrultusunda kullandıklarının altını çiziyor.

Tehdit ve tehlikenin yalnızca dış güçler olmadığına vurgu yapan Hablemitoğlu, diğer ülkelerdeki istihbarat teşkilatları ve bu teşkilatların faaliyetlerine de değinirken, Türkiye’nin nasıl bir oyunun içinde olduğunu delilleriyle ortaya koyuyor. Susturulan bir aydının kaleminden çıkan Şeriatçi Terörün ve Batının Kıskacındaki Ülke; Türkiye’de, Hablemitoğlu tehlikenin hem dışarıdan, hem de içeriden olduğunu söylerken, Türk Devleti’nin alması gereken önlemlerin neler olması gerektiğine farklı olay ve kişiler üzerinden defalarca vurgu yapıyor.

(Tanıtım bülteninden)

Abi Kabadayılar Mafya ve Derin Devlet – Doğan Yurdakul

“Rahmetli Sabahattin Eyüboğlu ile ilgili bir anım var. Birlikte yatıyoruz. 12 Mart dönemi. Şimdi Sabahattin Bey Amca bana soruyor -çok zeki adamdı-: ‘Evladım Dündar, bizi buraya neden getirdiler?’ Ben de diyorum ki: ‘Aaa! Hocam. Ben diyeyim altı ay, sen de on altı ay sonra seni çağırıp soracaklar: ‘Kimsin?’ Sen diyeceksin ki ‘Ben Profesör Sabahattin Eyüboğlu’yum’. ‘Hay Allah, bir yanlışlık olmuş. Biz pezevenk Sabahattin’i arıyorduk. Kusura bakma,’ deyip seni salıverecekler. İşte seni o zannediyorlar, onun için tutuyorlar Hocam…” Bir kuşağın son temsilcisidir Dündar Kılıç. İlhan Selçuk’un ifadesiyle “Külhanbeyi değil kabadayı, mafya babası değil kabadayı”dır.

Dahası 21 yılı cezaevlerinde geçen hayatı, yeraltı dünyasının iç işleyişini, devletle olan gizli-açık ilişkilerini ve suçun evrimini gözler önüne serer. Gazeteci-yazar Doğan Yurdakul “Abi” lakabıyla tanınan Dündar Kılıç’ın renkli kişiliği ve “racon” etrafında şekillenen sıra dışı yaşamı üzerinden Türkiye’nin yeraltı dünyasının bir dönemine ışık tutuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Kumpas – Yeraltı Dünyasının Sırları – Ramazan İzol

Sadece Türk mafyası değil, Japon, Rus, Amerikan, Fransız, Çin, İngiliz ve daha birçok mafya grubunun kirli işlerini anlatan ürkütücü bir eser. Yer altı dünyasındaki gizli bağları, derin devletin öteki planlarını, ilk defa duyacağınız istihbarat savaşlarını ve daha birçok sarsıcı gerçeği sayfaları çevirdikçe okuyacak ve her satırda dünya düzeninin aslında nasıl işlediğini fark edeceksiniz. Yer altı dünyasının siyaseti nasıl etkilediğini anladıkça; uyuşturucu, kara para, silah ticareti, derin devlet, istihbarat savaşları ve daha birçok saklı gerçeğe şahit olacaksınız.

Bu nedenle Türkiye’nin yakın tarihindeki yer altı dünyasının penceresini açacak ve ilk defa duyacağınız gerçek bir mafya düzenine giriş yapacaksınız. Akıcı üslubu ve soluksuz verdiği bilgiler ile hayata ve haberlere bakış açınızı değiştirecek bu kitap tüm bilinenleri alt üst edecek.

(Tanıtım Bülteninden)

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.