MAKSIM GORKI – ÇOCUKLUĞUM

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Çocukluğum Gorki’nin Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim’den oluşan üçlemesi, Rus dilinde yazılmış en güzel otobiyografilerden biridir. Çocukluğum’da babasını küçük yaşta yitirdikten sonra taşındığı dedesinin evinde geçirdiği yılları anlatır. Miras kavgaları, doğumlar, ölümler, küçük Aleksey’in tanık olduğu ve bizzat maruz kaldığı akıl almaz şiddet, bu evde gündelik hayatın akışı içinde sıradan olaylardır.

“Herkesin herkese düşman” olduğu bu aile, 19. yüzyıl Rusya’sında hüküm süren acımasız ve hoyrat hayatın bir “küçük evreni”dir aslında. Neyse ki idealizmi ve tertemiz kalbiyle adeta bir halk filozofu olan ninesi hep Aleksey’in yanındadır. Bir de her biri hayatında iz bırakan çok sayıda capcanlı karakter vardır… Onlar sayesinde hayat zor olduğu kadar gizemli ve renklidir de. Hem Gorki’nin “kendi ülkelerinde bir yabancı gibi yaşayan, gerçekteyse o toplumun en iyileri olan” insanlardan ilkiyle tanışması da yine çocukluğuna rastlar…

Yazar: Maksim Gorki
Tür: Dünya Klasikleri
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları
Çevirmen: Mazlum Beyhan

SeslendirenSesli Kitaplar – Sezai Mertadam

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Maksim Gorki, tam adıyla Aleksey Maksimoviç Peşkov, 28 Mart 1868 tarihinde Rusya’nın Nijniy Novgorod bölgesinde doğmuştur. Rus yazar, işçi sınıfının geçmişini yakından biliyordu. Büyükbabası ona sadece birkaç aylık resmi eğitim verdirmişti. Ve Gorki, daha sekiz yaşında yaşamını kazanmak için çalışmaya başladı. Ergenlik döneminde fırıncı, liman işçisi ve gece bekçisi olarak çalıştı. Çalışırken de Rus devrimci fikirlerini, daha sonra reddettiği Rus köylüsünün idealleştirme eğilimi olan Popülist hareketi temsilcilerinden öğrendi. Kendini vurarak intihar girişiminde bile bulundu. Sonrasında ise bütün her şeyi bırakarak serseri oldu.

1899 yılında Gorki, Marksist görüşle St. Petersburg’da yaşadı. 1903’te Bolşevik kanadında yer aldı. Yıl 1906’yı gösterdiğinde Rusya’dan ayrılmak zorunda kaldı. Yedi yılını esas olarak İtalya’daki Capri’deki villasında siyasi sürgün olarak geçirdi. Bağımsız kalma konusundaki ısrarı nedeniyle diğer Marksistleri için bir sıkıntıydı. 1923’te sonraki on yılda, Gorki’nin en büyük şaheseri ortaya çıktı. 18 Haziran 1936’da Moskova’da hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Gorki, Sovyet mektuplarının koruyucu azizi olarak kabul edildi.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.