ÖMER SEYFETTİN – KAŞAĞI

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, “Kaşağı” Ahırın avlusunda oynarken aşağıda, gümüş söğütler altında görünmeyen derenin hazin şırıltısını duyardık. Evimiz iç çitin büyük kestane ağaçları arkasında kaybolmuş gibiydi. Annem İstanbul’a gittiği için benden bir yaş küçük kardeşim Hasan’la artık Dadaruh’un yanından hiç ayrılmıyorduk. Bu, babamın seyisi yaşlı bir adamdı. Sabahleyin erkenden ahıra koşuyorduk. En sevdiğimiz şey atlardı. Dadaruh’la beraber onları suya götürmek, çıplak sırtlarına binmek ne doyulmaz bir zevkti. Hasan korkar, yalnız binmezdi. Dadaruh, onu kendi önüne alırdı. Torbalara arpa koymak, yemliklere ot doldurmak, ahırı süpürmek, gübreleri kaldırmak en eğlenceli oyundan bile daha çok hoşumuza gidiyordu.

Yazar Açıklaması

Ömer Seyfettin, (Balıkesir Gönen- 1884) Türk yazar, asker ve öğretmen. Seyfettin’in, neredeyse bütün eserleri yetişme çağındaki çocukların bilinçlenmesine dayalıdır. Tarihsel perspektife bağlı kalarak günlük olaylardan, hatıralardan, masal ve efsane hikâyeleri yaratmıştır. Ömer Seyfettin kendine has biri dili ve anlatım tekniği vardır. 1911 yılında Genç Kalemler dergisinde yayımlanan hikâyeleriyle ün kazanmıştır.

Sene 1910’u gösterdiğinde Ziya Gökalp’in de önerisi ile tazminatını ödeyip askerlik görevini bırakır. Seyfettin, hayatını bundan sonra yazar ve öğretmen olarak sürdürmek ister. Onun için ise Selanik’e yerleşir. Burada çıkarılan Hüsün ve Şiir dergisinin adı, Akil Koyuncu’nun isteği üzerine Genç Kalemler’e çevrildikten sonra 11 Nisan 1911’de Ömer Seyfettin’in Yeni Lisan adlı ilk baş yazısı imzasız olarak yayınlandı. 6 Mart 1920’de İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.