SAMUEL TAYLOR COLERIDGE – YAŞLI GEMİCİ

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Coleridge’in en ünlü şiiri “Yaşlı Gemici”, yaşam ile ölüm arasında var olmaya mahkûm edilmiş bir gemicinin hazin yolculuğunun hikayesi. İngiltere’de Romantizm akımının kurucularından kabul edilen Samuel Taylor Coleridge, eserlerinde agresif bir sanayi dönüşümünün arefesindeki imparatorluğun karanlık, kasvetli ve düşkün bilinçaltına yolculuk ediyor.

En ünlü şiiri “Yaşlı Gemici”de uzun ve felaket dolu bir deniz yolculuğundan dönen gemici, bir delikanlının yolunu keserek ona başından geçenleri anlatır. Güney Kutbu’na yolculuk eden gemi türlü doğal ve doğaüstü afetlerden geçecektir. Coleridge’in muazzam hayal gücünü sergilediği “Yaşlı Gemici”, şiirin modernleşmeye doğru attığı önemli adımlardan birini temsil ediyor.

Yazar: Sanuel Taylor Coleridge
Tür: Dünya Klasikleri
Yayınevi : İletişim Yayıncılık
Çevirmen: Şavkar Altıner

SeslendirenSesli Kitap FM

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Samuel Taylor Coleridge, şair, eleştirmen ve filozof. 21 Ekim 1772 tarihinde Devon’ın Ottery St. Mary kasabasında dünyaya geldi. 1794 yılında Southey’nin nişanlısının kız kardeşi Sara Fricker ile evlendi. Hayatının son yıllarında muhafazakâr bir Hıristiyan radikal olarak ilahiyat ve siyaset-sosyoloji yazıları yazdı. Edebiyat, Eleştiri, İnceleme, Kuram, İngiliz Edebiyatı kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Denemeler, Kadim Denizcinin Ezgisi, Yaşlı Gemici olarak sayılabilir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.