ÇOÇUKLAR İÇİN EN İYİ 5 KLASİK KİTAP

Çocukların gelişimine fayda sağlayacak, yaşamlarına katkı olabilecek 5 klasik kitabı sizler için derledik.

Pedagoglar tarafından da bilimsel olarak önerilen kitapları Sesli Kitap Arşivi olarak sizlere sunmak istiyoruz.

Kitaplar, çocukların yaşamı tanıma ve kavrama yetilerine yardımcı olacaktır. Gelişimin en önemli döneminde alacakları bu eğitim, onlara ileriki yaşlarında bir hayli fayda sağlayacaktır.

Farklı bakış açısı kazandırmaktan tutun, beynin gelişimine ve kitap okuma alışkanlığına kadar birçok faydası bulunacaktır. Okul öncesi merak ve ilgi uyandıracak bu kitaplar, adeta dünyalarını değiştirecektir. Kitabın konusu ve içeriği dikkate alındığında bu liste, güven duyulan ve uzmanlarca önerilmektedir. İşte, her evin kitaplığında olması gereken en iyi 5 klasik çocuk kitabı listemiz…

E.B. White – Charlotte’un Sevgi Ağı

Ahırın tavanında, Charlotte`un ağının üzerinde sözcükler vardı. Bu sözcükler, domuz Wilbur ve Wilbur`u çok seven Fern`in duygularım anlatıyorlar. Onlar sevgilerini milyonlarca okuyucuyla paylaştılar.

Ahırdaki yaşam, espirili ve bilgece bir dille bilinmeyen bir dünyayı gözler önüne seriyor.
The New Yorker

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: E.B. White
Çevirmen: Aslı Mercan
Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

A. A. Milne – Winnie The Pooh

“Sen Dünyadaki En Müthiş Ayıcıksın” demiş Christopher Robin. “Öyle miyim?” demiş Pooh umutla.

Dünyanın en sevimli ayıcığıyla tanışın!

A.A. Milne’in klasikleşmiş öykülerinde, Winnie-the-Pooh arkadaşı Tavşan’ın evinden çıkarken sıkışıp kalıyor, bir ağacın tepesindeki bala ulaşmak için türlü numaralar deniyor, Piglet’le beraber bir Vızıl’ın peşine düşüyor ve daha bir sürü maceraya atılıyor!

Winnie The Pooh ve arkadaşlarının öyküleri, ilk yayımlandıkları 1926 yılından bu yana bütün dünyada hem küçüklerin hem de büyüklerin sevgilisi oldu.

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: A. A. Milne
Çevirmen: Aslı Konaç
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Roald Dahl – Matilda

Dünyanın en çok sevilen çocuk yazarlarından biri olan Ronald Dahl, yine eğlenceli bir hikaye ile çocukların gönlünde taht kuruyor. Yazarın 1988 yılında yayınladığı Matilda, minik okurlarına iyi ile kötünün farkını akılda kalıcı bir kurgu ile öğretiyor. Çocuklara kazandırdığı örnek davranışlar bakımından oldukça yararlı bulunan eser, küçük okurların bir çırpıda bitirebilecekleri sürükleyici bir anlatımla daha da güçleniyor.

Kitap okuma, araştırma yapma ve öğrenme tutkusuyla yanıp tutuşan minik kahraman Matilda, çocuklarınızın oldukça sevdiği bir karaktere dönüşecek.

Hem eğitici hem de eğlenceli bir armağan ile çocuğunuzu mutlu etmek istiyorsanız, bu kitap sizin için çok doğru bir seçim olacak.

Öyle ki Matilda’nın zekası, yetenekleri ve başından geçen komik olaylar karşısında küçük okurlar, bu kitabı ellerinden bırakamayacak!

Henüz üç yaşındayken gazete ve dergileri inceleyerek okumayı öğrenen Matilda, çok zeki bir kız çocuğu olarak anlatılır. Okumayı çok seven Matilda, dört yaşına girdiğinde kasabadaki kütüphanede yer alan kitapların tümünü okuyup bitirir.

Ayrıca Matilda, kendisinde sonradan keşfedeceği inanılmaz bir yeteneğe de sahiptir.

Matilda, ailesinin onun bu kadar çok okumasını istememesinden dolayı oldukça mutsuzdur. Öte yandan ailenin işleri de dolandırıcılık üzerine kuruludur. Babası, ikinci el otomobilleri değerinin çok üzerinde fiyata satarak geçimini sürdürür. Matilda ise bu durumdan son derece rahatsızdır.

Çünkü ona göre bu, ahlak ve erdemden yoksun kötü bir davranıştır.

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Roald Dahl
Çevirmen: Lale Akalın
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları

Lyman Frank Baum – Oz Büyücüsü

Kansas’ta yaşadığı küçük bir çiftlikte korkunç bir kasırgaya yakalanan Dorothy ve köpeği Tot, kendilerini ancak düşlerde rastlanan tuhaf bir yerde, Oz Ülkesi’nde bulurlar.

Oz Ülkesi dört bölgeden oluşmakta ve bu bölgelerin her birine bir cadı hükmetmektedir. Evine ve Kansas’a dönmek için yardım dileyen Dorothy, bu dileğinin ancak Oz Büyücüsü’nün yardımlarıyla mümkün olabileceğini öğrenir.

Bu kudretli büyücüyü bulmak için yola koyulan Doroty’nin başından bir sürü ilginç olay geçer ve Oz Büyücüsü‘ne ulaşmaya çalışırken bir Korkuluk, Teneke Adam ve korkak bir aslanla arkadaş olurlar.

Türlü maceralarla dolu bu yolculuk Doroty ve tuhaf arkadaşlarına çok şeyler katacak; sabır, arkadaşlık, dayanışma ve azim gibi konularda çok değerli deneyimler kazanmasını sağlayacaktır. Amerikalı yazar Lyman Frank Baum’un (1856-1919) bu ünlü eseri, 1900 yılında basıldıktan iki yıl sonra Broadway’de müzikal olarak sahneye konuldu.

Yayınlandığı günden sonra kısa zamanda çocuk edebiyatının başyapıtlarından biri hâline gelen ve 1939’da ilk kez beyaz perdeye aktarılan Oz Büyücüsü, yakın zamanda gösterime giren yeni sinema uyarlamasıyla da büyük beğeni toplamıştı.

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Lyman Frank Baum
Yayınevi: Arkadaş Yayınları

Lewis Carroll – Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana geçen yüz elli yılı aşkın süre boyunca, edebiyatın eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini hep korudu.

Hem çocuk hem de yetişkin edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu kitap, hayal gücü zenginliğiyle küçük okurlara büyülü bir dünya sunarken, yetişkinler için bu büyüsünü içerdiği sembollerin anlam derinliğiyle gösterdi.

Adının edebiyat tarihine altın harflerle yazılmasına yol açan eserleri kadar, matematikçi ve mantıkçı kimliğiyle de tanınan Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kurgusu, metne serpiştirilmiş bilmecelerle okuru da kitabın bir kahramanı kılar.

Alice Harikalar Diyarında hem çocuklar hem de macera dolu naif çocukluğunu özleyen ve yıllara meydan okuyan bir mantık labirentinde kendine sorular sormaktan çekinmeyecek okurlar için modern klasikler dizisi’nde yerini alıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Lewis Carroll
Çevirmen: Sinan Ezber
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.