THOMAS MORE – ÜTOPYA
SESLİ KİTAP

Sesli Kitap Açıklaması

Thomas More’un Ütopya’sı ilk olarak 1516 yılında yayımlanmıştır. Dünya düşünce tarihinin belki de en önemli eserlerinden birisi Ütopya’yı (Utopia) sizlere sesli kitap olarak sunuyoruz. Bu eseri farklı kılan zihinde yarattığı büyük kuşkulardır. Olay, var olmayan, kurgusal bir adada geçmektedir. Eşine az rastlanır büyük bir zekâsıyla kaleme alınan roman, insanların eşit olduğu, toplumsal sınıfın ve özel mülkiyetin olmadığı bir adada başlamaktadır. Sir unvanı verilen Thomas More, Sokrates’e benzetilmektedir. Ve bu onurunu hak eden ender düşünürlerdendir.

Dünya klasikleri arasına girmiş ölümsüz eseri, Sesli Kitap Arşivi olarak sizlere sunuyoruz. Ütopya’nın (Utopia) üzerinden neredeyse 500 yıl geçmesine rağmen büyük ilgiyle okunmaktadır. More’un Ütopya’sı adeta yeryüzünün cennetidir. İnsanların refah içinde ve mutlu yaşadığı bir adayı kurgulamıştır. Döneminin Britanya Krallığı’na eleştiri getiren More’un Ütopya’sı iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümü bir hikâye niteliği taşırken, ikinci bölümde yazar artık bölgenin (Ütopya) tüm özelliklerini bir monolog şeklinde anlatıyor.

Yazar Açıklaması (Kısa Biyografi)

Thomas More, Britanya Krallığı tarihinin en önemli isimleri arasında sayılmıştır. Devlet adamı, hukukçu, yazar ve Katolik Kilisesi’nin bir savunucusudur. Rönesans hümanisti sayılır. Aynı zamanda da dünya tarihinin “ilk sosyalisti” unvanını almıştır. Londra’daki en iyi okullardan biri olarak kabul edilen St Anthony’s School’da eğitim görmüştür. Oxford’da da eğitim alan More, Thomas Linacre ve William Grocyn’in öğrencisi oldu. Böylelikle hem Yunanca hem de Latince uzmanıydı.

Yıl 1514’ü gösterdiğinde majestelerinin en onurlu Privy Konseyi’nin bir üyesi olarak meclis üyeliğine atandı. Kral VIII. Henry’nin kişisel danışmanlığını yapan Thomas More, zaman içinde hükümette giderek daha etkili oldu. Orta çağda tekrar yeşeren Hümanist akımının öncülerinden olmuştur. Hümanist bilim adamlarıyla hep iletişim halinde kalmış, insan odaklı ideal bir devleti yani Ütopya’yı hayal etmiştir. Katolik Kilisesi tarafından 1935 yılında Aziz olarak kabul edildi. Birlik ve düzeninin bozulmaması adına reformlara karşı çıkmış ve idam edilmiştir. 

2 Yorum On Thomas More – Ütopya

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.