TÜRK EDEBİYATINA DAMGA VURMUŞ KİTAPLAR

Türk Edebiyatına Damga Vurmuş Kitaplar, çoğu zaman insanın iç dünyasına açılan kapılar niteliğindedir. Geçmişte yaşamış yazarların birçok insanın hayatını yansıtıyor olması oldukça hoş hissettirmiyor mu?

Herkes hayatında en az bir kez yalnız kaldığında kitaplara sığınmıştır. Kitap karakterleriyle aramızda bir bağın olması, kitabı bitirdiğimizde hüzünlenmemiz bile bazen iyi hissettirir. Kimi hayatından bir süreliğine uzaklaşmak için kimi ise kendini geliştirmek için kitaplara başvurur. Sesli Kitap Arşivi olarak hiçbir zaman değerini kaybetmeyen eserleri sizler için derledik. Herkesin bilmesi ve okuması gereken, Türk Edebiyatına damga vurmuş kitapları sizler için listeledik.

1- Çalıkuşu / Reşat Nuri Güntekin

Fazlasıyla sürükleyici olan bu romanın konusu şöyledir:

Hikâyenin baş kahramanı, güzelliği ve hareketliliği ile herkesi büyüleyen feride; çok küçük yıllarda anne ve babasını kaybetmiştir. Ona sahip çıkan teyzesi Besime Hanım onu Fransız yatılı okuluna gönderir. Feride çok yaramaz, kıpır kıpır ve oldukça zeki bir kızdır. Bu özellikleri sebebiyle arkadaşları ona “ Çalıkuşu” ismini verirler. Yaz tatillerinde teyzesinde kalan Feride, teyzesinin oğlu Kamran’ a âşık olur. Önce hislerine aldırmasa da gün geçtikçe hislerinin çocukluk hevesinden ibaret olmadığını anlar.

Sonrasında Kamran’ da ona âşık olmuştur ve bu iki genç nişanlanırlar. Düğün günü Feride’ye gelen, Kamran’ın İsviçre’de başka kızla ilişkisi olduğunu anlatan bir mektupla her şey biter ve Feride kaçarak Anadolu’da öğretmenlik görevine başlar.

Feride, birçok zorlukla karşılaşır. Peki bunların üstesinden gelebilecek midir? Ve çocukluk aşkı olan Kamran’ı unutabilecek midir? Yoksa âşık olduğu insana kavuşabilecek midir?

Sesli Kitap Dinle

2- Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

İlk baskısı 1943 yılında yapılan Kürk Mantolu Madonna halen büyük bir ilgi görmektedir. Basıldığı yıldan günümüze kadar en çok satan kitaplar listesinde bulunan bu eserin sırrı araştırılmış fakat tam bir neticeye ulaşılamamıştır. Eserin bu kadar özel olması ve her dönem konuşulmasındaki en büyük pay Sabahattin Ali’nin usta kalemi ve yaptığı başarılı ruh tahlilleridir.

Kendisinden sıkça bahsettiren bu kitap Türk Edebiyatının en önemli romanlarındandır. Psikolojik bir hikâye olan bu eser aslında üç ana konu arasında şekillenmektedir. Aşk, yalnızlık ve yabancılaşma.

Kürk Mantolu Madonna ana konu itibariyle bir aşk hikayesi olarak bilinmektedir. Esasında bir insanın toplumdan yabancılaşmasını ve giderek yalnızlaşmasını en derinden anlatmaktadır.  İnsan psikolojisini anlatmada oldukça başarılı olan yazar, eserindeki duyguları okuyucuya adeta yaşatıyor.

Hüzünlü bir aşk hikayesini konu edinen bu kitapta ilk olarak Rasim adlı karakterin iş hayatı ve Raif Efendi ile tanışması anlatılmaktadır. Herkesten uzak sessiz, sakin kendi haline olan Raif Efendi’nin hayatının Rasim tarafından anlatıldığı bu kitapta insanın hangi duygularla nasıl bir değişime uğradığını net bir şekilde görebilirsiniz. En önemlisi bütün yakınlaşmalar, bütün birleşmeler yalancı, gerçek olan ise hayatın kendisidir. Aşkın en güzel, en yaşanılası fakat bir o kadar da hüzünlü hali bu kitapta.

Sesli Kitap Dinle

3- Tutunamayanlar/ Oğuz Atay

Ülkemizdeki en değerli yazarlardan biridir Oğuz Atay. Atay, bu kitabı 1972 yılında bilinç akışı tekniği ile yazılmıştır. O döneme ve günümüze damgasını vuran, pek çok eleştirmen tarafından takdir edilen, Türk edebiyatının en iyi eseri olarak görülen bir kitaptır.

Kitapta yazarın hayatına da değinildiği için otobiyografik eser olarak da görülmektedir. Bu romanın dili üst düzey olduğu için çevirisi oldukça zordur. Genel olarak modern hayata tutunma çabasını ve tutunamayanları ele alır.

Tutunamayanlar arkadaşı Selim Işık’ın intihar etme sebebini araştıran Turgut Özben’in Selim’i ve geçmişini daha iyi tanımak için onu tanıyanlarla iletişime geçmesi ve kendi içinde onunla konuşmasını anlatan iç konuşmalara fazlasıyla yer verilen, ufkunuzu açan bir kitaptır.

Sesli Kitap Dinle

4- Dokuzuncu Hariciye Koğuşu / Peyami Safa

Peyami Safa’nın efsanelerinden biri olan “Dokuzuncu Hariciye Koğuşu” insan ruhunun derinliklerini, psikolojisini anlatan bir kitaptır. Hasta birinin hayatını ve onun psikolojisini anlatan oldukça manalı bir kitaptır. Eser, Türk edebiyatında bir ilk olarak kabul edilmektedir. Ve “acıyı ve ıstırabı” anlatan bir kitaptır. Ayrıca ayağından rahatsız olan ve tedavisi için gitmediği doktor kalmayan çocuğun hastane günlerindeki ıstırabını, dinlenme günlerinde evlerinde misafir olarak kaldığı Paşa’nın Erenköy’deki evlerinde geçirdiği günleri konu almıştır.

Peyami Safa’nın gençliğinden ve çocukluğundan da izler barındıran bu kitapta hem acı hem mutluluk hem umut hem çaresizlik hem aşk hem felaketi bir arada taşır.

Sesli Kitap Dinle

5- Kuyucaklı Yusuf / Sabahattin Ali

Bütün dönemlerin en iyi yazarlarından olan Sabahattin Ali, Kuyucaklı Yusuf romanında hayatın acımasızlığı, insanların çekilmezliği, kötü kalplerini en güzel şekilde yansıtır. İnsanın nasıl bir varlık olduğunu anlatırken toplum eleştirisini yapmayı da ihmal etmemiştir. Ayrıca kitap diğer insanlar gibi olmayan, kalbi temiz, insanların sözüne aldırmayan ve kendi halinde yaşayan Yusuf’un toplumla çatışmasını, haksızlığa karşı dik duruşunu ve acıklı hikayesini anlatır. Kitap, taşrada geçen imkânsız bir aşkı konu etmektedir.

“Yusuf çevresine her zaman yabancı gibi davranmış, birine veya bir yere bağlanma gereği hissetmemiş ve bu yalnızlıkla gurur duymuştur. Fakat şimdi hayatında ilk kez bir şeyi şiddetle arzuluyordu.”

En önemlisi eser seksen yıl önce yazılmasına rağmen günümüz konusuyla uyuşmakta ve güncel kalmayı başarabilmektedir. Zaten insanın olduğu her yerde ve dönemde güzelliklerin yanı sıra haksızlık, zulüm, acı da kendini gösterir.

Sesli Kitap Dinle

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize göz atmak için ve Sesli Kitap dinlemek için tıklayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.