TÜRKİYE’DE DJ EĞİTİMİ VEREN BAZI KURS VE AKADEMİLER

Popülaritesi her geçen gün artan DJ’lik, dünyada büyük bir öneme sahiptir. Türkiye’de her ne kadar genç nüfusa hitap etse de özellikle Avrupa’da orta yaş ve üzeri yoğun ilgi göstermektedir. Sadece müzik dinlemek ile sınırlı kalmayıp, kendi müziğini kendisi yapmak isteyen insanların sayısı da aynı oranda artış göstermeye devam etmektedir. Müzik ile ilgilenmek isteyen ve kendi müziğini yapmayı planlayan kişilerin en çok tercih ettiği mesleklerin başında DJ’lik gelmektedir. Sesli Kitap Arşivi olarak Türkiye’de DJ eğitimi veren bazı öne çıkan kurs ve akademileri sizler için derledik.

İstanbul DJ Academy

İstanbul DJ Academy (IDA), İstanbul Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Öğrencilere geniş ve rahat bir ortamda, dünya standartlarındaki teknolojik cihazlarla eğitim imkanı sunmaktadır. Akademide, her biri kendi alanında uzman olan eğitmenler görev almaktadır. Başında ise eğitimin önemine inanan, birçok projesiyle dünyada tanınan ünlü DJ & Prodüktör Serdar Ayyıldız bulunmaktadır.

Refresh Music Academy

Refresh Music Academy, 10 yıldan fazladır DJ’lik eğitimi vermektedir. DJ’lik ve müzik prodüksiyonun yanı sıra akademide, çeşitli enstrüman eğitimleri de verilmektedir. Kursları genellikle kişiye özel ve birebir veren akademinin teknolojik alt yapı sayesinde, dünyanın en iyi DJ ekipmanları bulunmaktadır. Refresh’te, müziğin geniş insan topluluklarına ulaştırmak için de çeşitli menajer hizmeti verilmektedir.

Turquilla

Turquilla 2012 yılında kuruldu. Elektronik müziğin yaygınlaştırmak amacıyla ülke çapında birçok etkinlik düzendi. Fiyat bakımından piyasanın altında olan Turquilla, müzik sevdalılarını teşvik etmek için böyle bir fiyat politikası uyguluyor. DJ kursu, her biri bir saat olmak üzere toplamda 16 dersten oluşuyor. Haftalık ders programına göre de değişiyor. Gelişebilmek için gerekli alt yapıyı öğreten kurs, sıfırdan profesyonelliğe ilerleyebilmek için gerekli eğitimi veriyor.

Sonar House Electronic Music School

SonarHouse’un doğuş amacı; müzik severleri ya da ona ilgi duyanları sektöre kaliteli olarak sunmak.

Kaliteli ekipmanlarla, her öğrenciye tek tek özen gösteren Sonar House, eğitimiyle alanda öncülerdendir. Endüstrinin standartlarında, tam donanımlı ekipmanla kaliteli elektronik müzik okuludur. Okul, kurs süresince öğrencilerin ses ve frekans algısı üzerinde büyük etki yaratmaktadır.

DBS – DJ ve Prodüksüyon Kursu

DBS, DJ’lik ve müzik prodüksiyonu eğitimlerinde tam 15 yılı geride bırakmış bir kuruluş. İster hobi amaçlı isterseniz de profesyonel eğitim için farklı paketler sunan DBS, konusunda uzmanlaşmış kişiler sayesinde kursta, DJ’liğin en ince ayrıntılarını edinme şansınız olabiliyor. Production diye tabir edilen bazı eğitimlerde, sıfırdan bir parçanın tamamlanmasına kadar geçen süreç, DBS eğitmenleri tarafından detaylı bir teknikle anlatılıyor. DJ’lik yolunda devam etmek isteyenleri ileri seviye dersler ve fark yaratan, modern eğitim anlayışı kursiyerlere sunuluyor.

Kaynak: Now You Tech