ÜÇÜNCÜ DİLENCİ – 1001 GECE MASALLARI SERİSİ

1001 (Binbir) Gece Masalları Açıklaması

1001 Gece Masalları
Masal Dinle
Sesli Kitap Dinle

Sesli Kitap, Yüzlerce senedir, dünyanın en doğusundan batısına kadar neredeyse her ülkesinde anlatılan 1001 (Binbir) Gece Masalları serisinde Üçüncü (ÜÇ) Dilenci’yi Sesli Kitap Arşivi olarak sizlere sunuyoruz. İlk kez Antoine Galland tarafından düzenlenip Fransızcaya çevirilerek dünyaya tanıtılan masallar, bugüne kadar yeryüzünde neredeyse her dile çevrildi. Binbir Gece Masalları, sadece insanların düş gücünü etkilemekle kalmadı. Masallar o kadar etkileyiciydi ki edebiyattan sinemaya,  müzikten sanata kadar her sektörü etkiledi. 1001 Gece defalarca işlendi, yeniden yorumlandı. Masalların şu şekilde yaratıldığına inanıldı. Kadınlar tarafından defalarca aldatılan bir padişah artık karşı cinse güvenini tamamen kaybetmiştir.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Binbir Gece Masalları Dinle

Rivayet odur ki her akşam yeni bir kadını yatağına çağırı. Sabah olduğunda ise onları idam ettirir. Bir gün haremde sıra Şehrazat adında bir güzele gelir. Ancak Şehrazat, hem güzel hem de akıllıdır. Öldürüleceğini bilen Şehrazat, her gece krala masal anlatmaya başlar. Ama masalları hiç bitirmez. Her masalı başka birisiyle bağlar ve birbirinin devamı gibi söyler. Padişah da meraktan hep bir gün sonra tekrar tekrar Şehrazat’ı çağırır. Böylece idamı ertelenmiş olur. Günler, haftalar, hatta aylar geçmiştir. Şehrazat tam 1001 gece padişaha masal anlatır. O arada çocukları bile olur. Padişahın da artık kadınlara hem güveni vardır hem de öfkesi dinmiştir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

 

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız