YAZ YAĞMURU
| RADYO TİYATROSU |

Sesli Kitap / Radyo Açıklaması

Ahmet Hamdi Tanpınar
Yaz Yağmuru
Radyo Tiyatrosu Dinle

Radyo Tiyatrosu, Yaz Yağmuru, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 1955 yılında Türk Edebiyatı’na öykü dalında armağan ettiği özel bir eserdir. Aynı kitabın içinde Yaz Yağmuru’nun haricinde Acıbademdeki Köşk, Ademle Havva, Bir Tren Yolculuğu Rüyalar, Teslim ve Yaz Gecesi isimlerinde yedi ayrı hikaye daha mevcuttur.

Sesli Kitap, Yaz Yağmuru, psikolojinin ortaya çıktığı, bilinçaltı kavramının kahramanlarda daha fazla görüldüğü bir eser olarak tanımlana bilir. Ahmet Hamdi Tanpınar, bu yapıtında topluma bir mesaj kaygısı yerine bir durumun analizi gerçekleştiriyor. Bu da Tanpınar’ın kendi dildeki sadeliğini ve özelliğini oluşturuyor. Şiirsel bir anlatımın olduğu Yaz Yağmuru’nu, Sesli Kitap Arşivi olarak Radyo Tiyatrosu olarak sizlere sunuyoruz. İyi dinlemeler.

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Ahmet Hamdi Tanpınar 23 Haziran 1901’de İstanbul’da doğdu ve 24 Ocak 1962’de İstanbul’da hayatını kaybetti. Babasının bir Osmanlı yargıcı olması nedeniyle Tanpınar, çocukluğunu Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde geçirdi ve İstanbul’a döndü. 1918’de yükseköğrenimini sürdürmek için. Önce bir yıl boyunca Veterinerlik Fakültesine girdi ve Darülfunun Edebiyat Fakültesine geçti, burada tarih ve felsefe okudu. Daha sonra Edebiyat Bölümü’ne geçti, çünkü çalışmaları üzerinde büyük etkisi olan Yahya Kemal Beyatlı’dan ders almak istiyordu. Üniversite hayatı boyunca Divan edebiyatının yanı sıra batı okudu.

Sesli Kitap Dinle

Divan şairleri Baki, Nefî, Naili, Nedim ve Şeyh Galip’in eserlerini öğrenme fırsatı buldu. 1923’te, Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu ve Erzurum’a öğretmen olarak atandı. Konya, Ankara ve İstanbul’da çeşitli ortaöğretim okullarında edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. Tanınmış edebi figürün ve akademisyen Ahmet Hasım’ın 1933’te ölümünden sonra Tanpınar Güzel Sanatlar Akademisi’ne sanat tarihi öğretim görevlisi olarak atandı. 1939’da İstanbul Üniversitesi’nde çağdaş Türk Edebiyatı profesörü olarak çalışmaya başladı. 1942’den 1946’ya kadar Maraş eyaletinin temsilcisi olarak çalıştı. 1946’dan 1948’e kadar TC Milli Eğitim Bakanlığı’nda müfettiş olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde akademik pozisyonuna döndü ve hayatının sonuna kadar güzel sanatlar ve edebiyat dersleri verdi.

Radyo Tiyatrosu Dinle

Saatleri Ayarlama Enstitüsü birey ve toplum arasındaki ilişkiyi ele alır. Türkiye’nin Batı medeniyetini içselleştirme sürecinde karşılaştığı sorunlar ve zorluklarla ilgilidir. Tanpınar’ın Sahnenin Disindakiler adlı romanı, ulusal mücadele yıllarını anlatıyor. Roman, bağımsızlık savaşına katılmadan kalan insanların deneyimlerini ele alıyor. Karakterleri bazen gerçekleşen ve özlemlerinde yalnız bırakılan değişiklikleri hatırlamak için geçmişe dalar. Mahur Beste mutsuz bir aşk hikayesini anlatıyor.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.