VİTERBOLU GENÇ KIZLAR
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, İkinci dünya savaşı yıllarında, Gabriele ve Büyük babası Nazilerden saklanmaktadır. Sığındıkları evin sahibi Bayan Winter onlara erzak temin etmekte aynı zamanda dışarıdan haberler getirmektedir.

Yapım: TRT
Tür: Dram
Yazan: Günter Eich
Eser: Die Mädchen aus Viterbo (1952)
Türkçesi: Sezai Yalçınkaya
Yöneten: Hamit Akınlı
Efekt: Sadettin Kadıoğlu
Seslendirme
Gabriele: Hale Akınlı
Goldsmith: Kemal Ergüvenç
Bottare: Fuat İşhan
Bianca: Uğur Kıvılcım
Maria: Emel Mesci (Ayşe Emel Mesçi)
Lutsia: Ani İpekkaya
Lena: Birsen Kaplangı
Bayan Winter: Saime Arcıman
Antonia: Candan Teksoy
Angelica Bottari: Şevkiye May
Kiralti: Ali Yalaz
Emilio: Kazım Hün

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Günter Eich, Bugün Demokratik Almanya Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Lebus kasabasında doğdu, Salzburg’ da öldü. Berlin, Leipzig ve Paris’te hukuk ve sinoloji öğrenimi gördü. 1930’da ilk kitabını çıkardıktan sonra Berlin ve Dresden’de serbest yazar olarak çalışmaya başladı. II. Dünya Savaşı çıkınca askere alındı, savaşın sonuna değin askerlik yaptı. Çarpışmaların son günlerinde bir Amerikan birliğine esir düştü. 1945’ten sonra Almanya’nın güneyinde bir köyde yaşamaya başladı. 1953’te tanınmış Avusturyalı yazar ilse Aichinger’le evlendi.

Günter Eich II. Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkıntılardan ve acılardan yeni kurtulmuş bir ülkenin kendini bulma çabasının simgesi oldu. Alman dilinin, yerleşmiş yaşam biçiminin temsil ettiği aldatmacalara ve toplumsal düzen bozukluklarına karşı yeni bir bilinç ve iletişim ortamı yaratmaya çalıştı. Şiirin yanı sıra önemli radyo oyunları da kaleme aldı. Bu oyunların çoğunda çağdaş insanın bilinçaltı dünyasını işledi.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak.

Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.