HİLE VE SEVGİ
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Hile ve Sevgi ilk olarak 13 Nisan 1784 yılında tiyatroda sahnelendi. Alman edebiyatının en önemli eserlerinden birisi olan Hile ve Sevgi Almanya’da okullarda edebiyat derslerinde işlenmektedir. Friedrich Schiller’in en çok bilinen eserlerinden birisi olan “Wilhelm Tell” TGRT tarafından radyo tiyatrosuna uyarlanarak “Okçu” adıyla yayınlanmıştır.

Radyo Tiyatrosu Dinle!

Yapım:  TRT
Tür: Aşk, Dram, Dünya Edebiyatı
Yazan: Friedrich Schiller
Türkçesi: Zahide Özveren, Lütfi Ay
Radyofonik Montaj: Fatma Özcan
Mikrofona Koyan: Zihni Küçümen
Seslendirme
Miller: İbrahim Delideniz
Millerin Karısı: Saime Arcıman
Katibur: Kemal Bekir
Luisa: Nedret Güvenç
Ferdinant: Fuat İşhan
Nazır Fonfalter: Sami Ayanoğlu
Fontalp: Necdet Mahfi Ayral
Lady Milford: Perihan Tedü

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Friedrich Schiller 1759 yılında Neckar’da dünyaya gelmiştir. Latin okulunda öğrenim görmeye başlayan Schiller Hıristiyanlar ve Absalon isimli oyunlarını kaleme almaya başlamıştır. Ailesi askeri bit akademide okumasını çok istediği için askeri akademisine yazıldı. Bu sırada hukuk eğitimi de almaya başlamıştır. Bu okulun disiplinine daha fazla dayanamadı ve tıp bölümüne geçiş yaptı. Tıp sınavını verdi ve bu bölümden istifasını istedi.

Friedrich Schiller tıptan istifasını verdikten sonra Haydutlar isimli tiyatro oyununu bitirdi. Yazıldığı dönemin ruhunu taşıyan bu eser genç kitle tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı. Kraliyet bu oyunun sahnelenmesini yasakladı. Buna rağmen Schiller bu oyunu arkadaşları ile birlikte oynadı ve Kral tarafından 14 gün hapis cezasına çarptırıldı. Friedrich Schiller’e şiir ve oyun yazma yasağı getirildi. Genç kitle bu karara büyük bir öfke duydu. Zamanla Haydutlar Çetesini kurmaya başladılar. Şiir ve tiyatro yasağına daha fazla dayanamaz Mannheim’e kaçar. Burada eserlerini yazmaya ve yayınlamaya devam eder. Ekonomik sıkıntıya girdiğinde Jena üniversitesinde Tarih Profesörü olarak çalışmaya başlar ve 30 yıl Savaş tarihi dersleri verir. Hatta ilk dersleri anfilerin dışına taşan öğrenci akımlarına neden olur.

Wallenstein isimli üçleme oyunu ile Almanya’nın en iyi oyun yazarı olduğunu kanıtlamıştır. Soyluluk unvanı almıştır.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi, olarak amacımız; Radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak. Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.