MAKSIM GORKI – ÇOCUKLUĞUM

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap Arşivi olarak size bu Sesli Kitap sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Gorki’nin Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim’den oluşan üçlemesi, Rus dilinde yazılmış en güzel otobiyografilerden biridir. Çocukluğum’da babasını küçük yaşta yitirdikten sonra taşındığı dedesinin evinde geçirdiği yılları anlatır. Miras kavgaları, doğumlar, ölümler, küçük Aleksey’in tanık olduğu ve bizzat maruz kaldığı akıl almaz şiddet, bu evde gündelik hayatın akışı içinde sıradan olaylardır.

“Herkesin herkese düşman” olduğu bu aile, 19. yüzyıl Rusya’sında hüküm süren acımasız ve hoyrat hayatın bir “küçük evreni”dir aslında. Neyse ki idealizmi ve tertemiz kalbiyle adeta bir halk filozofu olan ninesi hep Aleksey’in yanındadır. Bir de her biri hayatında iz bırakan çok sayıda capcanlı karakter vardır… Onlar sayesinde hayat zor olduğu kadar gizemli ve renklidir de. Hem Gorki’nin “kendi ülkelerinde bir yabancı gibi yaşayan, gerçekteyse o toplumun en iyileri olan” insanlardan ilkiyle tanışması da yine çocukluğuna rastlar…
(Tanıtım Bülteninden) Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Yazar Açıklaması

Maksim Gorki, tam adıyla Aleksey Maksimoviç Peşkov, 28 Mart 1868 tarihinde Rusya’nın Nijniy Novgorod bölgesinde doğmuştur. Rus yazar, işçi sınıfının geçmişini yakından biliyordu. Büyükbabası ona sadece birkaç aylık resmi eğitim verdirmişti. Ve Gorki, daha sekiz yaşında yaşamını kazanmak için çalışmaya başladı. Ergenlik döneminde fırıncı, liman işçisi ve gece bekçisi olarak çalıştı. Çalışırken de Rus devrimci fikirlerini, daha sonra reddettiği Rus köylüsünün idealleştirme eğilimi olan Popülist hareketi temsilcilerinden öğrendi. Kendini vurarak intihar girişiminde bile bulundu. Sonrasında ise bütün her şeyi bırakarak serseri oldu.

1899 yılında Gorki, Marksist görüşle St. Petersburg’da yaşadı. 1903’te Bolşevik kanadında yer aldı. Yıl 1906’yı gösterdiğinde Rusya’dan ayrılmak zorunda kaldı. Yedi yılını esas olarak İtalya’daki Capri’deki villasında siyasi sürgün olarak geçirdi. Bağımsız kalma konusundaki ısrarı nedeniyle diğer Marksistleri için bir sıkıntıydı. 1923’te sonraki on yılda, Gorki’nin en büyük şaheseri ortaya çıktı. 18 Haziran 1936’da Moskova’da hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Gorki, Sovyet mektuplarının koruyucu azizi olarak kabul edildi.

Sesli Kitap Arşivi

Dünya Klasikleri kategorisinde; ünlü yazarların, başyapıt eserleri hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Eskimeyen, günümüz tabiriyle ‘modası’ asla geçmeyecek en başarılı yazarların adeta dile getirdiği eserleri Sesli Kitap Arşivi’nden ücretsiz olarak ulaşabileceksiniz. Özenle seçilen herkesçe kabul edilen başta Rus, Fransız ve İngiliz edebiyatındaki doyumsuz yazılar sizlere yeni bir dünya açacaktır. Yazıldığı zamanın ötesindeki eserler günümüzde seslendirip hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacaktır. İster okuyun isterse Sesli Kitap Arşivi üzerinden dinleyince yapıtların neden ‘klasik’ hale geldiğini daha iyi anlayacaksınız.