NEDEN BEN? | SEMRA ÇETİNKAYA | TEDxISTANBUL

TEDx Konuşması Açıklaması

Semra Çetinkaya, geçirdiği bir trafik kazasında yanlış ilk yardım sonucu değişen hayatını ve ona nasıl uyum sağladığını bizlerle paylaşıyor. “Dışarıda o kadar kötü insan varken neden ben?” diyerek bu durumunu sorguladığını belirten Çetinkaya, altını çizmeye çalıştığımız şeylerin üstünü çizmeyi de öğrenmemiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor. 02.01.1962 İstanbul doğumlu olan Semra Çetinkaya öğretimini Almanya’da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmüş ve sigorta acenteliği açarak profesyonel iş hayatına atılmıştır.

1994 yılında Adana’da iş seyahati sırasında geçirmiş olduğu trafik kazasından sonra yanlış ilk yardım neticesinde omurilik felçlisi olmuş ve yaşamını engelli bir birey olarak devam ettirmek zorunda kalmıştır. 1998 yılında kurulan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin de kurucularından olan Semra Çetinkaya engelli hakları konusunda birçok çalışma yapmış, önlenebilir kazalar ve empati yoksunluğu konusunda eğitimler vermiş, ulusal ve uluslar arası projelerde görevler üstlenmiştir. İki çocuk annesi olan Semra Çetinkaya şu anda halen Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nde Genel Başkan Yardımcılığı yapmaktadır.

TEDx Konuşmaları Dinle

TEDx Konuşmaları Dinle

TED’in kuruluşu 23 Şubat 1984. İngilizce, technology, entertainment, design kelimelerinden oluşuyor. Türkçesi ise teknoloji, eğlence ve dizayn anlamında. 1990 yılından itibaren ise Amerika’da düzenli olarak gerçekleşiyor. Bağımsız olarak organize edilen etkinliğin mottosu paylaşmaya değer fikirler olarak ortaya çıkıyor. TEDx Konuşmaları yeni fikirler, esin kaynağı ve özgü duygular içerdiği için dünya geneli kabul görmüş bir etkinliktir. Gerek canlı konuşmaları gerekse video konferansları sayesinde bilinirliği her geçen gün artmıştır. TED, dünyayı daha yaşanılabilir kılmayı hedef almıştır. İlk olarak teknoloji, eğlence ve dizayn üzerine olsa da konu kapsamı genişlemiştir. Dahası kategorileriler sürekli gelişmiştir. Yerelde başlayan bu konuşmalar, dünya geneli bir hal almıştır. Ve zamanla TED’in x harfi ise bağımsız organizeler anlamında etkinliklere dönüşmüştür. Sesli Kitap Arşivi olarak biz de bu ilham verici konuşmaları sizlere sunuyoruz. TEDx’in lisanslı konferanslarını sesli biçimde paylaşıyoruz.

Belki de burada dinleyeceğiniz bir konuşma sayesinde bambaşka fikirler edineceksiniz. Bu nedenle başarılı olanların öyküleri hep merak edilmiştir. Bu zamana kadar milyonları etkileyen konuşmalar ile dünyanız zenginleşecek. Özgür bir platformda lakin özgün içeriklerle size kılavuz olacaktır. Kendi alanında uzman kişilerle konuşmalar dünyada ses getirmiştir. Sesli Kitap Arşivi olarak biz de sizleri adeta o konferanslara götürüyoruz. Kendi hikâyelerini anlatan mütehassıs kişileri tekrar tekrar sıkılmadan dinleyebilirsiniz. Dahası, öykülerde yeni yaşamlar bulabilirsiniz. Sesli TEDx konuşmaları, kendimizi iyi hissettirecek ve motive aracı olacaktır. Bunun dışında bir fikir, yaşanan zorluklarla mücadele etmemizi sağlayacaktır. Dünyanın ve Türkiye’nin farklı bölgelerindeki konuşmalar size ilham olur umarız. Yeni başlangıçlar ve yola devam için TEDx size iyi gelecektir. En iyi derlemeler için sürekli güncellenen seslikitaparsivi.com adresini takip ediniz. Çünkü bu uzman kişilerin fikirleri paylaşmaya değer.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.