PANAIT ISTRATI – HAYAT YOLLARINDA

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Panait Istrati‘nin başıboş yolculuklarla geçen ilk gençlik yıllarının en hüzünlü sayfalarını bu kitapta bulacak ve ‘Hayat Yollarında’yı okuduktan sonra onu daha çok seveceksiniz.

Malaparte’nin savaş sonrası Napoli’sinin, bu kitapta ondan çok daha önce, aynı güçle canlandırıldığını görecek ve yoksunluklarla dolu küçük insan yazgısının acı sonuçlarından büyük ölçüde etkileneceksiniz.

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Panait Istrati
Çevirmen: Yaşar Nabi Nayır
Yayınevi : Varlık Yayınları
Seslendiren: Selin Karaduman
(Bizim Kütüphane)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Panait Istrati, (10 Ağustos 1884 – 18 Nisan 1935) Rumen yazardır. Balkanların Maksim Gorki’si olarak anılır. Romanya’nın bir liman kenti olan İbrail’de doğdu. Gençliğini, aralarında İstanbul’un da olduğu pek çok Osmanlı kentinde geçirdi. Babası Yunandır. Mısır’ı, Lübnan’ı, Suriye’yi gezdi. Bu dönemde, bulduğu bir sözlük sayesinde Fransızca öğrendi. 1921 yılında, Fransa’nın Nice kentine giderken, yalnızlığı dolayısıyla intihar girişiminde bulundu. Bu sırada üzerinde Romain Rolland’a yazılmış fakat henüz göndermemiş olduğu bir mektup bulunuyordu. İlk romanı Kira Kiralina 1923 yılında Romain Rolland’ın yazdığı önsözüyle birlikte basılmıştır.

Panait Istrati, tüm eserlerini anadili olan Rumence değil, Fransızca olarak yazmıştır. Türkçeye de çevrilmiş önemli eserleri arasında, Arkadaş (Mihail), Akdeniz, Sokak Kızı (Nerantsula), Angel Dayı, Kodin, Baragan’ın Devedikenleri, Uşak ve Sünger Avcıları gelir. Panait Istrati romanlarının çoğunda yaptığı yolculukları anlatır. Fakat gezdiği ülkeler değil, tanıdığı insanlar ön plandadır. Istrati’nin eserlerinde gerçek bir insan sevgisi hissedilir.Bu karşılıksız aynı zamanda koşulsuz sevginin, hikâyesindeki kahramanların başına getirdiği belalar kadar, onlara yaptığı katkı da anlatılır. Panait Istrati’nin şaheseri olarak Arkadaş (Mihail) adlı kitabı gösterilebilir.Panait Istrati’nin pek çok başka romanındaki başkahramanı da olan Adrian Zografi ile Mihail’in arkadaşlığı anlatılır.Bu arkadaşlık, ideal bir sevgi görüşünü simgelemek için kullanılmıştır.Istrati birçok başka eserinde de arkadaşlık temasını kullanmıştır. Hatta bu eserlerin çoğunda büyük, efsanevi aşklar bile arkadaşlıklar uğruna feda edilmişlerdir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.