EN ÇOK DİNLENEN SESLİ KİTAPLAR

Sesli Kitap Arşivi’nde tamamen ücretsiz ve kayıt olmadan yüzlerce esere ulaşabilirsiniz. Onlarca kategoride kaliteli sesli kitapları, istediğiniz yerde dinleme imkanına sahipsiniz. Evde, sporda, trafikte, uyku öncesinde hatta yemekte. Sesli Kitap, modernleşen ve dijitalleşen dünyada gün geçtikçe yerini daha da fazla almakta. Hem sitemiz hem de 2021 yılı ilk 5 ayında En Çok Dinlenen Sesli Kitaplar listesini sizinle paylaşacağız. Bunun dışında web üzerinden üzerinden sesli kitapları bir adım öteye taşıyarak radyo tiyatrosu, Podcast’ler ve tarihsel bilgileri size sesli olarak sunduk.

Çünkü paylaşımlarda bilgilendirici, eğitici ve de düşündürücü yapıtların olmasına özen gösterdik. Ve en önemlisi de koronavirüs (COVID-19) salgınıyla birlikte evlerine adeta hapsolanlar için ücretsiz ve kayıt olmadan sesli kitaba ulaşma imkânı sağladık. Sesli Kitap Arşivi, kötü pandemi sürecini adeta sizler için fırsata çevirdi.

Türkiye’nin ücretsiz en büyük sesli kitap platformu Sesli Kitap Arşivi oldu. Kültürel ve sanatsal okumak için yeterli zamanı olmayan ya da görme engelli bireyler için ciddi oranda tercih edilen bir web sitesi halini aldı. Pandemide sesli kitap artış gösteren bir eğilim oldu. Gönüllülük esası ve karşılıklı anlaşma sonucu aktarılan yapıtları en çok dinleyen şehir olarak İstanbul yer aldı. Bu kenti, İzmir, Ankara ve Bursa takip etti. Kategorilerde ise en önemlisi ilk sırayı klasikler alırken, öykü, yerli romanlar ve kişisel gelişim eserlerine inanılmaz bir yoğunluk oluşturuldu. Web sitesi üzerinden onlarca kategoriden sesli kitaplar sunan platformda gelin en çok dinlenen eserlere bakalım.

Fyodor Dostoyevski – Suç ve Ceza

Suç ve Ceza; Rus yazar Fyodor Dostoyevski tarafından yazılan dünya klasikleri arasında olan romandır. İlk olarak 1866 yılında yayımlandı. Daha sonra tek cilt olarak yayımlanmaya başladı. Dostoyevski’nin beş yıl süren Sibiryaya sürgünğ dönüşü yazdığı tam uzunluktaki ikinci romanıdır. Suç ve Ceza Sesli Kitap, yazarın “olgunluk” döneminin ilk büyük romanı olarak kabul edilmektedir.

Fyodor Dostoyevski – Suç ve Ceza
Sesli Kitap Dinle

Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çevirmen: Samet Baysal
Yayınevi: Yediveren Yayınları

George Orwell – 1984

Sovyet Rusya’ya bir eleştiri niteliğinde olan bu kitap, günümüz siyasetinin baskısı, toplumdaki adaletsizliği, insanların tek tipleştirilmek istenmesi, zihnin kontrolü ve bireyselliğin yok edilmesi gibi kavramlar üzerinde de duruyor. Ütopik olduğu kadar gerçekçi yönlere de yer veren roman, sizi yaşadığınız toplum düzeni içerisinde de düşünmeye davet ediyor. En önemlisi ütopik olduğu kadar gerçekçi yönlere de yer veren roman, sizi yaşadığınız toplum düzeni içerisinde de düşünmeye davet ediyor.

George Orwell – 1984
Sesli Kitap Dinle

Yazar: George Orwell
Çevirmen: Celal Üster
Yayınevi: Can Yayınları

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna

Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Sabahattin Ali, yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkarır. Bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Çünkü düzenin sildiği kişiliklere ve aşkın olanaksızlığına dair, yanıtlanması zor sorular soruluyor.

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna
Sesli Kitap Dinle

Yazar: Sabahattin Ali
Yayınevi: Kopernik Kitap

Victor Hugo – Sefiller

Victor Hugo, Fransız edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük yazarlarındandır. İlk kez 1862 yılında yayımlanan Hugo, Notre-Dame’ın Kamburu ile din, Deniz İşçileri ile doğa konularını işlemiştir. Sefiller’le ise roman üçlemesinde toplum ele alır. Bu nedenle destansı roman toplumdan yola çıkarak, kozmolojik bir bakış ve duyarlılıkla insanlığa ulaşır.

Victor Hugo – Sefiller
Sesli Kitap Dinle

Yazar: Victor Hugo
Çevirmen: Süleyman Doğru
Yayınevi: Koridor Yayıncılık

Mustafa Kemal Atatürk – Nutuk

Nutuk konuşma, hitap etme anlamlarında kullanılan bir kelime olarak Türkçe’de söylev olarak da bilinmektedir. Nutuk deyince akla, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet Dönemi’nde onuncu yıl münasebetiyle parti kongrelerinde yaptığı genel kurul konuşmaları gelmektedir. Bu eser, hitabe şeklinde kâğıttan nakledilen sözler olarak hazırlanan bir metindir.

Mustafa Kemal Atatürk – Nutuk
Sesli Kitap Dinle

Yazar: Mustafa Kemal Atatürk
Yayınevi: Çınar Yayınları

Albert Camus – Yabancı

Albert Camus’un Yabancı kitabı, Türkiye’de en çok okunan eserler arasında. Roman, idam karşıtı en sert yapıtların başında kabul ediliyor. En önemlisi kitapta, polisin ve adli mekanizmanın kötülüğü, her an hata yapmaya müsait yapısı ince ince işlenmiş. Anti-sosyal, Meursault adında bir Fransız, basit bir olay sonunda bir Cezayirli Arap’ı öldürür. Yargılamanın sonucunda idama mahkûm edilir. Sesli kitap, yargılama sürecindeki Meursault’nun anti sosyalliği ve annesinin ölümüyle başlar. Ve tüm olaylara karşı umursamaz, absürtlük sınırına varacak denli tepkisiz olması anlatılıyor.

Albert Camus – Yabancı
Sesli Kitap Dinle

Yazar: Albert Camus
Yayınevi: Can Yayınları

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.